هفته سلامت ۱۴۰۱، دکتر بختیاری عنوان کرد: تقدیر WHO از ایران به عنوان یکی از ۱۰کشور موفق دنیا در مدیریت کرونا

 | تاریخ ارسال: 1401/2/21 | 
هفته سلامت ۱۴۰۱
دکتر بختیاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در نشست با اصحاب رسانه عنوان کرد:

تقدیر WHO از ایران به عنوان یکی از ۱۰کشور موفق دنیا در مدیریت کرونا
رسانه‌ها، بازوان توانمند در تحقق اهداف برنامه‌های سلامت‌محور

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به تعریف جدید سازمان جهانی بهداشت از سلامت که مشتمل بر سلامت جسمی، روانی و اجتماعی است، گفت: دستیابی جوامع به سلامت همه‌جانبه، مستلزم استفاده از تمام ظرفیت‌های اجتماعی خصوصا ظرفیت رسانه‌ها است.

پایگاه خبری وبدا-زنجان، دکتر حسن بختیاری در نشست خود با اصحاب رسانه که روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت در سالن اجلاس مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه برگزار شد، اظهار کرد: قطعا سلامت جامعه بدون همراهی و همکاری تمام اقشار امکان‌پذیر نیست و پاندمی کرونا، مثال عینی و بارز این ادعاست.
وی با بیان اینکه ایران به عنوان یکی از ۱۰کشور موفق دنیا در زمینه مدیریت پاندمی کرونا از سوی سازمان جهانی بهداشت مورد تقدیر قرار گرفت، تصریح کرد: این موفقیت مرهون همت والای تک‌تک پرسنل بهداشت و درمان، نهادها و سازمان‌های دولتی، بخش‌های غیردولتی و مردمی، ‌NGOها، اصحاب رسانه و فعالان فضای مجازی است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان رسانه‌ها را بازوان توانمندی توصیف کرد که در تحقق اهداف برنامه‌های سلامت‌محور نقش اساسی دارند و افزود: رسالتی که در حوزه سلامت بر دوش رسانه‌هاست، آگاهی‌بخشی عمومی و اطلاع‌رسانی اقدامات این حوزه و نتایج حاصل از این اقدامات در جامعه است.  
وی برخی نظریات غیرعلمی مبنی بر اینکه فروکش کردن بیماری کرونا، سیر طبیعی این بیماری بود و خود به خود اتفاق افتاد، تصریح کرد: چنین تفاسیری، ستمی بزرگ به خدمتگزاران سلامت کشور و تحقیر ملت ایران است.
دکتر بختیاری خاطرنشان کرد: سیر اپیدمیولوژیک هر بیماری، مشخص می‌کند که آن بیماری با خودمهاری کنترل شده است یا با اقدامات بشری و اگر با خودمهاری کنترل شده باشد، فروکش کردن آن باید از همان منطقه‌ای آغاز شود که منشا بیماری بوده است.
وی با بیان اینکه موج ششم کرونا، سویه‌ی اومیکرون، از کشورهای اروپایی آغاز شد و به تدریج ترکیه و سپس ایران را درگیر کرد، گفت: اگر قرار بود این بیماری خود به خود فروکش کند، باید ابتدا در اروپا مهار می‌شد. ولی هم‌اکنون شاهد هستیم که تعداد فوت ناشی از کرونا در کشور ما از روزانه بالغ بر ۷۰۰ نفر در سال گذشته به روزانه ۳ نفر در حال حاضر رسیده است، در حالی که این آمار در کشورهای اروپایی همچنان سه‌رقمی است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان نقش رسانه‌ها را در ایجاد اعتماد عمومی به نظام سلامت، بسیار مهم دانست و خطاب به خبرنگاران حاضر در نشست، اظهار کرد: اهمیت کار شما در کنار کارهای میدانی که برای کنترل و مدیریت کرونا صورت گرفت، بسیار بارز و درخشان است.
وی با اشاره به تشکیل کمیته‌های مختلف در دانشگاه برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام این مجموعه، خاطرنشان کرد: پایگاه فوریت¬های پزشکی اشراق در شهرک صنعتی علی آباد، پد بالگرد اورژانس سجاس و طارم، ساختمان جدید فوریت های پزشکی صائین قلعه، راه‌اندازی سیستم دیجیتال شهرستان طارم و کلینیک ویژه خدابنده پروژه‌هایی است که با مجموع اعتبار ۲۴۷ میلیارد ریال برای احداث و تجهیز در ششمین روز از هفته سلامت افتتاح خواهد شد.
دکتر بختیاری هفته سلامت را فرصتی برای تبیین و فرهنگ‌سازی در خصوص اجرای برنامه‌های سلامت‌محور در طول سال عنوان کرد و افزود: هدف این است که به کمک روزشمار و شعارهای هفته سلامت، این امر مهم در جامعه، فرهنگ‌سازی و محقق شود.
وی ضمن برشماری شعارهای ایام هفته‌ی سلامت، اظهار کرد: در بحران کرونا برخی برنامه‌های معمول حوزه‌ی سلامت مغفول ماند و اکنون که این بیماری مهار شده، فرصتی برای بازآرایی ساختار شبکه بهداشت و درمان است و دانشگاه علوم پزشکی زنجان در این راستا تلاش مضاعف خواهد کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان از تلاش برای تامین منابع لازم جهت تعمیر و به روزرسانی دستگاه‌ها و تجهیزاتی که از چرخه خدمت‌رسانی خارج شده‌اند خبر داد و گفت: تاثیر تورم در حوزه تجهیزات پزشکی چندین برابر سایر حوزه‌ها بود و عدم هماهنگی بین هزینه و درآمد، منجر به یک بدهی تجمعی شده که بسیاری از شرکت‌ها آن را طلب کردند و یکی از برنامه‌‎های دانشگاه، تامین منابع مورد نیاز برای جلوگیری از اخلال در امر خدمت‌رسانی به مردم می‌باشد.
وی با بیان اینکه پیرو نامه‌ی معاونت درمان دانشگاه به مدیران گروه‌های آموزشی، تمامی اعضای هیات علمی دانشگاه ملزم به حضور در کشیک‌های نوروزی شدند، خاطرنشان کرد: حضور متخصصین در مراکز درمانی مرکز استان و شهرستان‌ها به طور مستمر توسط بنده و معاونین دانشگاه کنترل می‌شد.
دکتر بختیاری در پایان از اصحاب رسانه درخواست کرد مسائل و مشکلات مردم در حوزه سلامت را به دانشگاه منعکس کنند و برای حل این مسائل در کنار دانشگاه باشند.

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 464 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر