بخش scu

 | تاریخ ارسال: 1399/6/29 | 


 
❁ ❁ ❁ ❁ ❁
مسئول بخش مراقبت های ویژه سکته حادمغزی (SCU)
                             نام و نام خانوادگی : لیدا پهلوان افشار                                      تحصیلات : کارشناس پرستاری                    
پست الکترونیکی :

❁ ❁ ❁ ❁ ❁
AWT IMAGE
۳۳۰۲۳۲۹۲ - ۰۲۴
رئیس علمی بخش : دکتر عبدالرضا قریشی

 پزشکان و متخصصین شاغل در بخش:
- دکتر عبدالرضا قریشی
- دکتر مهدی مقبولی

- دکتر بابک خادم رهگشای
- دکتر فرهاد گلی پور
- دکتر رامین خانعلیزاده

-دکتر مهرداد زمانی

  تعداد کارکنان شاغل در واحد :
 تعداد کارشناسان  پرستار: ۱۰ نفر

 تعداد تخت بخش : ۶ تخت
 تعداد منشی : ۱ نفر

تعداد کارشناس توانبخشی :
۱ نفر گفتاردرمانی
۲ نفر کاردرمانی
تعداد کارشناس ارشد روانشناسی :  ۱ نفر

تجهیزات موجود در بخش : الکترو شوک _ ونتیلاتور  _ مانیتورینگ سانترال _ ساکشن پرتابل وسانترال _ اکسیژن پرتابل وسانترال _ الکتروکاردیوگرافی _ترالی اورژانس _ پمپ سرنگ _ گلوکومتر _ پالس اکسی متر _ تشک مواج  _  دستگاه برونکوسکوپ پرتابل _دستگاه سونوگرافی TCCS_ دستگاه سونوگرافی TCD _ دستگاه  ونتیلاتور پرتابل   -دستگاه  _ IPC دستگاه  EEG پرتابل -
 اهدای گواهی کیفیت با نشان الماس از جانب انجمن سکته مغزی اروپا به واحد درمانی سکته مغزی ولیعصر زنجان.
 
همزمان با کنگره سکته مغزی اروپا که در ۲۲-۲۴ May ۲۰۱۹ در میلان ایتالیا برگزار گردید، در حضور ۶۰۰۰ نرولوژیست از سرتاسر جهان، گواهی کیفیت با نشان الماس (Diamond Award) از جانب (ESO) European Stroke Organization به مرکز درمان سکته حاد مغزی زنجان اهدا گردید.
ESO Award هر ساله در کنگره استروک اروپا، به مراکز واجد شرایط اهدا می گردد. هدف از اهدای این نشان فراهم نمودن یک پشتیبانی عملی از بهبود کیفیت درمان و مراقبت از سکته مغزی در سطح جهان، شناسایی و معرفی بهترین تجربه­ها در مراقبت از سکته مغزی در سطح جهان و به اشتراک گذاشتن این تجربه­ها می­باشد. نتیجه این اقدامات کاهش کلی بار بیماری استروک در جهان  (Global Burden Of Stroke) از طریق ارائه بهترین درمان در فاز حاد سکته مغزی ، بهبود عاقبت بیماران مبتلا شده (Outcome) و جلوگیری از عود سکته مغزی در این بیماران است که خود هدف نهایی ESO-Angel Award می­باشد.
ورود به برنامه ESO-Angles Award از طریق مشارکت مراکز درمان سکته مغزی در برنامه­های ثبت  اطلاعات بیماران (Registry) در سامانه­های مورد تائید انجمن استروک اروپا نظیر SITS و RESQ می­باشد.
امکان شرکت SCU ولیعصر زنجان در ESO Award به واسطه حضور در SITS-registry مهیا گردید.
SITS (Safe Implementation Of Treatment In Strokes) یک موسسه غیر انتفاعی، پژوهشی، مستقل و بین المللی است که پایگاه آن در موسسه کارولینسکا سوئد می­باشد. SITS یک ابتکار حرفه­ای پزشکی در جهت اجرای ایمن درمان سکته مغزی در بالین با دیدگاه کاهش بار جهانی سکته مغزی می­باشد. این برنامه به مقامات کمک خواهد تا به درمانهای جدید نظارت و دستورالعمل­های جدید را ابلاغ و ارزیابی نمایند.
۱۶۰۰ استروک یونیت از ۹۰ کشور از سرتاسر جهان اطلاعات مربوط به بیش ۲۰۰۰۰۰ بیمار سکته مغزی را تا کنون در این برنامه ثبت کرده اند که منجر به خروج بیش از ۵۰ مقاله بین المللی از آن گردیده است.
SCU ولیعصر زنجان از سال ۲۰۱۶ تا کنون اقدام به ثبت بیش از ۳۰۰۰ بیمار در این سامانه نموده است که با عمل پروتکل­های سخت گیرانه بهبود کیفیت و مشارکت در برنامه Angels Award موفق به دریافت ESO-Angels Award در بالاترین سطح آن، Diamond در سال ۲۰۱۹ گردید.
از ۲۰۰۰ بیمارستان شرکت کننده از سراسر جهان در برنامه SITS، از سال ۲۰۱۶ تاکنون فقط ۶۲ مرکز موفق به دریافت نشان الماس گردیده­اند، که نام آن­ها برای همیشه در وب سایت ESO ثبت گردیده است. SCU زنجان تنها مرکز ایرانی است که تا کنون موفق به دریافت این نشان گردیده است.
طبق آخرین گایدلاین درمانی سکته حاد مغزی AHA-۲۰۱۸ Stroke Treatment مشارکت در برنامه­های ثبت اطلاعات بیماران استروک، به منظور پایبندی به گایدلاین­های درمانی ارائه شده و به منظور روند بهبود مستمر و بهبود عاقبت  بیماران با Class of Recommendation ۱ و Level Of Evidence B-NR توصیه می­گردد.
 
دکتر عبدالرضا قریشی

 
رئیس بخش SCU
 دفعات مشاهده: 2041 بار   |   دفعات چاپ: 149 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA