Zanjan University of Medical Sciences پست الكترونيك · درباره دانشگاه · اخبار دانشگاه · نقشه پايگاه · كتابخانه · English
شناسه کاربری رمز عبور ثبت نام در پایگاه | فراموشی رمز
برگشت به دانشگاه علوم پزشکی زنجان
بخش‌های اصلی
درباره ما::
سلامت بانوان::
برنامه های فرهنگی آموزشی::
کارگاه ها::
مقالات و طرح های پژوهشی::
اخبار و اطلاعیه ها::
گالری تصاویر::
::

تلفن تماس:
024-33773128

جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
:: خودآگاهی ::
 | تاریخ ارسال: 1399/7/22 | 
 خودآگاهی:
یکی از مهارت های زندگیست که عبارت است از شناخت دقیق و درست از خود، به نحوی که فهم صحیحی از نگرش ها، آرا، عقاید، اندیشه ها، هیجان ها، توانایی ها، مهارت ها و کاستی هایمان، داشته باشیم.
از نگاهی دیگر، می توان گفت که خودآگاهی یعنی آموختن روش های منطقی برای اعمال کنش و واکنش در موقعیت های متفاوت.
انسان در مسیر زندگی خود، با انتخاب های متعددی روبرو است، و سر آغاز هر انتخابیخودآگاهی است، از انتخابهای ساده و روز مره گرفته (غذا خوردن، خرید...) تا انتخابهای سخت و پیچیده (نوع جهان بینی، شغل، همسر...). از آنجا که زندگی بدون انتخاب معنی ندارد، زندگی بدون« خودآگاهی » نیز غیر ممکن به نظر می آید.  لیکن انتخابهای بزرگ و سرنوشت ساز، نیازمند خودآگاهی دقیق تر است که اگر درآن ماهر نباشیم، به خود و دیگران صدمه جدی خواهیم زد.
این مهارت به شما کمک می کند تا بتوانید شناخت بیش تر خصوصیات، نیازها، خواستهها، اهداف، نقاط ضعف ، نقاط قوت، احساسات، ارزش و هویت خود را بشناسید. یکی از عوامل مهمی که به ما کمک می کند زندگی خوب و موفقی داشته باشیم، این است که خود را بشناسیم و احساس خوبی در مورد خودمان داشته باشیم، همچنین از آنچه که هستیم شاد و راضی باشیم.
مولفه های خود آگاهی:
 1. شناخت ویژگی های جسمانی و بدنی
 2. شناخت توانایی ها و مهارت های خود
 3. شناخت نقاط ضعف خود
 4. شناخت افکار، احساسات و رفتار
 5. شناخت باورها و ارزش های خود
 6. شناخت اهداف خود
ابعاد خود:
خود جنبه های مختلفی دارد که بهتر است آنها را کشف کنیم ، شامل: بدن (جسم)، احساسات، افکار، آرمانها، اعتقادات، ادراکات و عملکرد. در زیر مختصراً به چند نمونه از ابعاد خودآگاهی اشاره میکنیم.
   
هفت خود اصلی
خود فیزیکی به حس و تصوری گفته می شود که نسبت به " بدن" خود داریم. ( از ویژگی های  ظاهری خود راضی هستیم یا احساس خوبی نداریم؟)
خود واقعی خود واقعی " درونی ترین" بخش وجود ما است. خودمان این بخش را به خوبی می شناسیم ولی افراد معدودی از این بخش ما آگاه هستند .این خوددربرگیرنده آن چیزهایی است که در ما وجود دارد و ما اشراف کافی به آنهاداریم مانند علایق، سن، مدرک تحصیلی و.... . گاه لازم است در خلوت، خود واقعیمان را مرور کنیم و عمیق و صادقانه آن را ببینیم.
خود اجتماعی نظرات و دیدگاه های اطرافیان درموردما " خوداجتماعی" ما را شکل می دهد مثلاً ممکن است من خود را فردی ساعی و مو فق درکسب وکار بدانم، ولی تصویر دیگران از من انسانی پول دوست دنیا طلب و خود خواه باشد. ( دیگران ما را چگونه می بییند.
خود آرمانی بخشی از ماست که می خواهیم به آن برسیم. دائم در این فکر هستیم که چگونه به نظر می آییم و تصویری از خود می سازیم که دوست داریم  آن باشیم.
 
خود معنوی تصور شخص از اعتقاداتش که معمولا به زندگی و باورهای مذهبی او  معنا می بخشد (آیا مذهبی هستم یا...). این بخش از خود اهمیت ویژه ای دارد چرا که" مبدا و مقصد نهایی" خود شناسی در آن نهفته است.
خود جنسیتی تصور یا برداشتی است که هرکس از هویت و تمایلات خود دارد ( به عبارت دیگر آیا از زن بودن  یا مرد بودن خود احساس رضایت داریم یا نه؟)
خودتاریک: جنبه خاصی از خود است که در برگیرنده "اسرار " ما است. چون دوست نداریم که این بخش از وجود ما فاش شود، معمولاً انرژی زیادی برای مخفی نگهداشتن آن صرف میکنیم.
 
ویژگیهای افراد خودآگاه:
 1. برای خود ارزش قائل هستند.
 2. انتقاد پذیرند.
 3. به ارزشها و اعتقاداتشان آگاهی کامل دارند و از آن دفاع می کنند.
 4. احساس خشنودی و رضایت خاطر دارند.
 5. در مقابل فشار و ضربه های روانی و اجتماعی مقاومت بیشتری را از خود نشان می دهند.
 6. دیگران را سرزنش و تحقیر نمی کنند، بلکه با آنها در کمال احترام برخورد می کنند.
 7. اغلب مثبت اندیش هستند.
 8. روحیه ی همکاری و مشارکت بالاتری دارند.
 9. از مشورت با افراد متخصص استقبال می کنند.
 10. نقاط ضعف و قوت خود را به خوبی می شناسند.
 منبع: آموزش مهارت های زندگی و خانواده، مرکز مشاوره دانشجویی، دانشگاه علم و صنعت ایران
  
Persian site map - English site map - Created in 0.2 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 4296