سرپرست دانشگاه علوم پزشکی زنجان: باید از فرصت پنجره جمعیتی، نهایت بهره‌گیری را داشته باشیم

 | تاریخ ارسال: 1402/11/11 | 

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی زنجان:
باید از فرصت پنجره جمعیتی، نهایت بهره‌گیری را داشته باشیم

دکتر حسین دین‌محمدی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: پنجره جمعیتی فرصت جوان‌سازی جمعیت پویای هر جامعه است و با توجه به اینکه مدت زیادی تا بسته شدن آن باقی نمانده، باید نهایت بهره‌گیری را از این فرصت داشته باشیم.


دکتر دین‌محمدی در گفتگو با پایگاه خبری وبدا-زنجان، اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۶سال از فرصت پنجره جمعیتی کشور باقی مانده است و اگر در این بازه زمانی از سطح جانشینی جمعیت که ۲.۱ پیش‌بینی شده است، بالاتر رویم می‌توانیم جمعیت جوان را جایگزین جمعیت سالمند کنیم.

وی تصریح کرد: جمعیت جوان، جمعیتی تولیدکننده، خدمات‌رسان، فعال و کم‌هزینه است و کاهش جمعیت جوان و افزایش جمعیت سالمند، تهدید بزرگی برای کشور محسوب می‌شود.

وی فرهنگ‌سازی را عامل مهمی در جوانی جمعیت و فرزندآوری دانست و افزود: اگرچه عوامل دیگری چون اقتصاد و اشتغال نیز در موضوع جمعیت تاثیرگذار است ولی بازسازی و بازنگری فرهنگی در مقوله فرزندآوری بسیار مهم است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی زنجان، قدرت یک کشور را در گرو جمعیت جوان آن عنوان کرد و گفت: جمعیت جوان به منزله یک قدرت بزرگ و پشتوانه‌ای است که قابل قیاس با هیچ سرمایه دیگری نیست.

دکتر دین‌محمدی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی زنجان خود را موظف به اجرای صحیح و مناسب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت می‌داند، اظهار کرد: بدین منظور، قرارگاه جوانی جمعیت با هدف تشویق به امر فرزندآوری، ایجاد فرصت‌های باروری برای افراد نابارور، جلوگیری از سقط فرزندان سالم و فرهنگ‌سازی مناسب در این زمینه، در دانشگاه فعال است.

دفعات مشاهده: 1073 بار   |   دفعات چاپ: 28 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر