Zanjan University of Medical Sciences پست الكترونيك · درباره دانشگاه · اخبار دانشگاه · نقشه پايگاه · كتابخانه · English
شناسه کاربری رمز عبور ثبت نام در پایگاه | فراموشی رمز
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
مدیر دپارتمان::
اعضای دپارتمان::
امکانات پژوهشی::
فضاهای پژوهشی::
طرحهای پژوهشی::
برنامه های آموزشی::
عملکرد دپارتمان::
اخبار و سمینارها::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
:: زیست مواد دارویی ::

 
 علم بیوتکنولوژی سابقه دیرینه­ای در ایران باستان دارد به طوری که شش هزار سال قبل از میلاد مسیح، سومریان و بابلیان از میکروارگانیسم­ها برای تهیه مواد غذایی و آشامیدنی استفاده می­کردند. با این حال علم نوین بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک در قرن بیستم میلادی چنان گسترشی یافت که شاید بتوان گفت سرآمد پیشرفت­های علوم شد. بیوتکنولوژی دارویی یکی از شاخه­ های اصلی علوم زیست فناوری است که بیشتر به تحقیق و پژوهش و تولید در زمینه فرآورده­های دارویی نظیر واکسنها، آنتی­سرم­ها، پروتئین­های درمانی نوترکیب و آنتی­بیوتیک­ها می­پردازد و یا به دنبال یافتن راه­های نوین درمانی در بیماری­های صعب­العلاج مانند سرطان و بیماری­های خودایمنی و نقص ایمنی است.        
AWT IMAGE 
 

  برای نیل به این اهداف گروه بیوتکنولوژی دارویی دانشکده داروسازی زنجان در سال 1385 هجری شمسی با جذب چهار عضو هیئت علمی، آغاز به کار نمود تا بتواند با تکیه به دانش­های فردی و امکانات پژوهشی به تربیت دانشجویان بپردازد و در رفع معضلات درمانی و دارویی کشور تلاش نماید.

  1- دکتر فاطمه الهیان: تحقیقات در زمینه پروفایل­های ژنی در سرطان، مقاوت دارویی در سرطان، افزایش بیان و خاموش کردن ژن­ها برای بررسی نقش ژن­های مختلف، بررسی اثرات ژنوتوکسیک و آنتی ژنوتوکسیک ترکیبات طبیعی و سنتزی.

  2- دکتر علی رمضانی: بیوانفورماتیک، فارماکوژنومیکس، درمان مالاریا.

  3- دکتر سید عباس میرزایی: کلونینگ سلول­های پروکاریوت و یوکاریوت، تولید و خالص­سازی آنزیم­های نوترکیب، غربالگری ارگانیسم­های مفید، تغییر و تبدیلات زیستی به کمک میکروارگانیسم­ها

 4- دکتر ساره ارجمند: دستیار تخصصی و متعهد به دانشکده

 این گروه در مجموع با در اختیار داشتن دو آزمایشگاه مجهز بیوتکنولوژی و کشت سلولی با مساحتی بالغ بر 80 متر مربع توانایی رسیدن به افق­های بلند ترسیم شده خود را دارد.

 

 

پیوندهای فوری
::
اتاق‌هاى گفتگو: