Zanjan University of Medical Sciences پست الكترونيك · درباره دانشگاه · اخبار دانشگاه · نقشه پايگاه · كتابخانه · English
شناسه کاربری رمز عبور ثبت نام در پایگاه | فراموشی رمز
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
مدیر گروه::
اعضای گروه::
دوره های تحصیلات تکمیلی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
:: دانشگاه علوم پزشکی زنجان ::

  دوره دکتری تخصصی (. Ph.D ) زیست مواد دارویی Pharmaceutical Biomaterials مجموعه­ای هماهنگ از فعالیت­های آموزشی و پژوهشی در زمینه تحقیق، تولید و کنترل کیفیت انواع مواد اولیه و جانبی در ساخت فرآورده­های دارویی و وسایل و تجهیزات درمانی و تشخیصی بوده و دانش­آموختگان این رشته قادر خواهند بود به تحقیق و تدریس در دانشگاه­ها، مراکز تحقیقاتی و صنایع داروسازی اشتغال ورزند.

تاریخچه

  طی 30 سال گذشته، با توجه به اهمیت روز افزون زیست مواد، توجه زیادی به امر آموزش و پرورش در زیر موضوعات زیست مواد نظیر پلیمرها، سرامیک، فلزات، کامپوزیت­ها و شیشه معطوف گشته و در اغلب دانشگاه­های معتبر اروپایی و آمریکایی به صورت گرایش­های تخصصی در دپارتمان­های Science, Material, Bioengineering و Pharmaceutics و یا به شکل مراکز تحقیقاتی و کنترل کیفیت زیست مواد تاسیس شده­اند.

   

  AWT IMAGE

  اکنون بیش از صدها مرکز پژوهشی مرتبط با زیست مواد در دنیا مشغول به فعالیت میباشند و بسیاری از دانشگاه­های جهان هر کدام با توجه به امکانات و شرایط موجود خود، مراکز و یا رشته­های تخصصی زیست مواد را در زیر گروه­های مختلف دایر کرده­اند که علاوه بر کشورهای غربی نظـیـرایالات متحده امریکا ،انگلستان، آلمان، سوئد و فنلاند می­توان به کشورهای ترکیه، مالزی و یا کوبا اشاره نمود. درواقع این رشته را میتوان بعنوان یک رشته میان رشته ای بین دانشکده­های داروسازی، پزشکی، دندانپزشکی، مواد و متالورژی، شیمی، دامپزشکی و مرکز تحقیقات بیوشیمی- بیوفیزیک دانست.

  

  رسالت رشته

  یکی از ضرورتهای وجودی این رشته، به خاطر توسعه مواد و پروسه­های جدید که بتوانند زیست سازگاری و دوام اثر وسائل درمانی پزشکی و سامانه­های نوین دارورسانی را تحقق بخشند، می­باشد. برای عملی کردن این ایده، آموزش و تربیت متخصصینی که علاوه بر دارا بودن کفایت و تخصص کافی در شناخت و توسعه زیست مواد به ویژه در تهیه داروهای جدید برای پیشگیری، درمان و تشخیص بیماری­ها، بتوانند ارتباط منسجم و تنگاتنگی را نیز جهت تولید صنعتی فرآورده­های زیست مواد دارویی فراهم نمایند، ضروری بنظر میرسد.

  هدف کلی از تدوین و اجرای برنامه دوره دکتری تخصصی (. Ph.D ) رشته زیست مواد دارویی تعلیم و تربیت دانش­آموختگانی است که متناسب با مقطع رشته بتوانند در حوزه­های مختلف اجرایی، خدماتی، مشاوره­ای، پژوهشی، تولیدی، صنعتی و نیز آموزش و توسعه نیروی متخصص، مفید و موثر باشند. این اهداف عبارتند از:

  · تربیت نیروی انسانی متخصص و مجرب برای تولید زیست مواد در صنایع داروسازی، غذایی و تجهیزات پزشکی مرتبط با زیست مواد

  · تربیت نیروی انسانی متخصص و مجرب برای آزمایشگاه­های کنترل کیفیت فراورده­های دارویی، غذایی و تجهیزات پزشکی مرتبط با زیست مواد

  · تربیت نیروی انسانی متخصص و مجرب در رشته زیست مواد دارویی به منظور رفع نیازهای آموزشی و پژوهشی دانشکده­های داروسازی و مراکز پژوهشی کشور

  · طراحی پژوهش­های بنیادی و کاربردی پیشرفته در خصوص تولید وکنترل زیست مواد دارویی

  · ایجاد توانایی مشاوره در طرح­های پژوهشی و صنعتی در زمینه زیست مواد دارویی

 

  شرایط و نحوه پذیرش در رشته زیستمواد دارویی

  · قبولی در آزمون ورودی مطابق ضوابط و مقررات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

  · دارا بودن دکتری عمومی پزشکی، دکتری عمومی دندانپزشکی، دکتری عمومی داروسازی، دکترای عمومی دامپزشکی و یا دارا بودن کارشناسی ارشد دریکی ازرشته های: زیست فنآوری پزشکی، نانوفناوری پزشکی، پلیمر، زیست شناسی سلولی ملکولی، فیزیک پزشکی، بیوفیزیک و بیوشیمی بالینی، بیوفیزیک و بیوشیمی، شیمی با گرایش های شیمی آلی، شیمی معدنی، شیمی فیزیک، مهندسی شیمی، مهندسی داروسازی و مهندسی پزشکی الزامی می­باشد.

 

  دانشکده داروسازی زنجان از سال 1391 و با توجه به داشتن زیرساختها و شرایط مطلوب آموزشی و پژوهشی، موفق به کسب موافقت وزارت محترم بهداشت جهت تاسیس رشته زیستمواد دارویی در این دانشکده گردیده است و اولین گروه دانشجویان تخصصی زیستمواد دارویی در این سال، دروه آموزشی و پژوهشی خود را آغاز نموده اند.

 

 

پیوندهای فوری
::
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار بازدیدها
:. آمار بازدید‌های تمام پایگاه:
تمام بازدید‌ها: 168828960
بازدید 24 ساعت قبل: 46677
:.آمار بازدید‌های بخش جاری:
تمام بازدید‌ها: 70608
بازدید 24 ساعت قبل: 25
::