تاکنون، ۲۲۰ اثر به جشنواره سلامت و رسانه ارسال شده است

 | تاریخ ارسال: 1400/5/6 | 
تاکنون، ۲۲۰ اثر به جشنواره سلامت و رسانه ارسال شده است

پایگاه خبری وبدا – زنجان، باتوجه به تعطیلات روزهای پنجشنبه و جمعه ۷/۸ مردادماه، علاقمندان به شرکت در جشنواره سلامت و رسانه در صورت عدم امکان بارگذاری اطلاعات، می‌توانند آثار خود را به صورت حضوری روز شنبه ۹ مردادماه، به دفتر مدیریت روابط عمومی، مسعود تاران و فاطمه انصاری تحویل دهند .

نخستین جشنواره سلامت و رسانه، در ۷ بخش خبر، گزارش، عکس، مصاحبه، تیتر، مقاله، یادداشت و سرمقاله، طراحی گرافیک (تایپوگرافی، پوستر، صفحه آرایی، دیزاین و ... ) مردادماه ۱۴۰۰ در زنجان برگزار می‌شود .

دفعات مشاهده: 322 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

تقدیر از راه‌یافتگان به مرحله گروهی سیزدهمین المپیاد علمی دانشجویان

 | تاریخ ارسال: 1400/5/6 | 
تقدیر از راه‌یافتگان به مرحله گروهی سیزدهمین المپیاد علمی دانشجویان
 در بیست و چهارمین جلسه هیأت رییسه دانشگاه علوم پزشکی زنجان و ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کروناویروس در سال‌جاری، از راه‌یافتگان به مرحله گروهی سیزدهمین المپیاد علمی دانشجویان تقدیر به عمل آمد .
 
پایگاه خبری وبدا، زنجان_ بیست و چهارمین جلسه هیأت رییسه دانشگاه علوم پزشکی زنجان و ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کروناویروس در سال ۱۴۰۰، ظهر چهارشنبه ۶ مرداماه به ریاست دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان باحضور معاونین و مدیران واحدهای تابعه دانشگاه در سالن اجلاس مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه تشکیل شد.
 
حضور روسای شبکه‌های بهداشت و درمان و بیمارستان‌های استان از طریق ویدیوکنفرانس انجام شد  .
 
در این جلسه آخرین وضعیت بیماری کرونا در سطح استان، واکسیناسیون، اقدامات و چالش‌ها، و سایر موارد مهم بررسی، و تصمیمات لازم اتخاذ شد .
 
در ابتدای این جلسه، از راه‌یافتگان به مرحله گروهی سیزدهمین المپیاد علمی دانشجویان قدردانی به عمل آمد .

دفعات مشاهده: 360 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛ مردم نباید دغدغه نوع واکسن را داشته باشند

 | تاریخ ارسال: 1400/5/3 | 
                رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛
مردم نباید دغدغه نوع واکسن را داشته باشند  
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در نشست خبری با تاکید بر اینکه همه واکسنهایی که مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفته اند قابلیت تزریق دارند افزود: هرکس در گروه مورد نظر هر واکسنی در دسترس باشد باید تزریق کند و دغدغه نوع واکسن نداشته باشد. 
 
به گزارش وب دا - زنجان؛ دکتر پرویز  قزلباش ظهر یکشنبه سوم مرداد در در نشست مجازی با خبرنگاران با اشاره به اینکه بیش از ۱۶۰ هزار دز واکسن به استان وارد شده است گفت:  تاکنون ۱۴۰ هزار نفر به طور متوسط دز اول و دوم واکسن کرونا را در استان دریافت نموده و ۱۴۰ هزار نفر نیز تا روز گذشته جمعیتی بودند که تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفتندو اگر شرایط فراهم‌باشد آمادگی برای تزریق ۲۰هزار دوز واکسن روزانه در استان زنجان وجود دارد. 

وی استقبال مردم استان برای تزریق بسیارخوب ارزیابی نموده، ولی علیرغم این کافی ندانست و گفت: گروههای پرخطر بالای ۸۰ سال واکسینه شدند که ۲۰ درصد باقی مانده علیرغم تماس و پیگیری متعدد مراجعه صورت نگرفته است . و این می تواند بدلیل فوت فرد مورد نظر باشد و یا یک ماه از مبتلا شدن او به بیماری نگذشته باشد.

دکتر قزلباش  همکاری مردم و رسانه های گروهی و سمن ها  و نهادهای خیریه را برای ترغیب و تشویق مردم در جهت  بالا بردن آگاهی مردم برای تزریق گروههای پرخطر بسیار کمک کننده دانست و افزود: اگر روند واکسیناسیون تسریع شود آرامش در جامعه بیشتر خواهد شد و ایمنی کلی در جامعه ایجاد میشود و مرگ میر ها در پیک های احتمالی  بعدی کمتر اتفاق خواهد افتاد.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد واکسن برکت نیز گفت: بیش از ده هزار دوز واکسن برکت دریافت شده و در طی این مدت در اختیار مراکز و شهرستانها قرار گرفته و استقبال خوبی نیز از این واکسن شده است.

وی با اعلام اینکه انتخاب واکسن در مراکز تزریق واکسن را اختیاری است گفت: در صورت وجود چند نوع واکسن شهروندان می توانند نوع واکسن را انتخاب کنند .

 دکتر قزلباش تزریق واکسن برای افراد با معلولیت خاص و گروههای در معرض آسیب  را تابع پروتکل های کشوری اعلام نمود و افزود: فعلا روند تزریق واکسن در کشور به صورت سنی است و منتظر دستور العملهای برای واکسیناسیون این گروه نیز هستیم. 

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: سهمیه های واکسن برای استانها متناسب با جمعیت استان و گروههای هدف است و استان زنجان به عنوان مرکز توزیع شمالغرب کشور سعی داریم به طور عادلانه و متناسب با جمعیت هدف واکسن توزیع شود .

رئیس دانشگاه با بیان این مطلب که همه واکسنهایی که مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفته اند قابلیت تزریق دارند تاکید کرد: بهترین کار در شرایط موجود تزریق اولین واکسن است که در چرخه واکسیناسیون قرار دارد.
 وی مقایسه بین واکسنها را نادرست و تصوری غلط خواند و گفت:  هر کس در گروه مورد نظر هر واکسنی  در دسترس باشد باید تزریق کند و واکسنهای موجود در مراکز  موردتایید وزارت بهداشت است به شرطی که در اولین فرصت و بدون دغدغه تزریق شود ‌.

رئیس دانشگاه تصریح کرد: نباید مردم دغدغه نوع واکسن را داشته باشند؛ باید دغدغه نزدن واکسن داشته باشند.  در این شرایط سخت واقعا حیف است از دست دادن فرصت بزرگ برای کسی که واکسنی برای او  در نظر گرفته شده و از این فرصت استفاده نکند هیچ تفاوتی بین واکسنهای مورد تایید وزارت بهداشت وجود ندارد وبهترین واکسن اولین واکسنی است که می تواند تزریق کند.

وی  در ادامه افزود: تاوقتی پوشش واکسن در کشور در حدی نیست که زنجیره انتقال بشکند باید پروتکلهای بهداشتی به جد رعایت شود.

رئیس دانشگاه در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت و ضرورت نقاهتگاهها نیز گفت:  نقاهتگاهها به صورت بستری موقت در صورت سرریز بستری ها و هم برای استقرار افرادی که نیاز به حمایت دارند در نظر گرفته شده طبیعی است تا وقتی وضعیت بیماری در استان وجود دارد مجبوریم از این نقاهتگاهها استفاده کنیم و پشتوانه ای برای مردم به شمار می رود .

وی  ایجاد اعتماد در مردم را با اطلاع رسانی و آموزش مناسب آحاد جامعه و استفاده از ظرفیت های مردمی، مشارکت سمن ها  و خیریه ها و... دانست و گفت:  تنها راه اعتماد سازی اطلاع رسانی دقیق ، شفاف و همراه با  آموزش است.

دکتر قزلباش در تشریح نحوه  اعلام قرمز شدن وضعیت یک شهر نیز گفت: روند قرمز شدن یک  شهر بر اساس جمعیت و نسبت تعداد بستری های مثبت آن شهرستان  به ازای هر صد هزار نفر جمعیت است . تعداد بستری مثبت بیش از  ۴ نفر به ازای صد هزار نفر جمعیت وضعیت زرد  و بیش از ۶ نفر نارنجی و بیش از ده نفر به ازای هرصد هزارنفر و در صورتیکه بیماری  روند صعودی داشته باشد شهرستان قرمز محسوب میشود . رنگ قرمز کف بیماری را نشان می دهد یعنی  وجود ده و یا بیش از ده نفر بستری مثبت از هر صد هزار نفر جمعیت شرایط شهرستان بسیار بحرانی است و رنگ قرمز هشدار بسیار جدی برای اقدامات جدیسیت .

دفعات مشاهده: 742 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی استان زنجان؛ بیش از ۵۵ درصد سنین ۶۰ تا ۶۵ سال، واکسن کرونا دریافت کرده‌اند

 | تاریخ ارسال: 1400/4/29 | 
رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی استان زنجان؛
 بیش از ۵۵ درصد سنین ۶۰ تا ۶۵ سال، واکسن کرونا دریافت کرده‌اند
دکتر پرویز قزلباش در جلسه ستاد مدیریت پیشگیری کروناویروس استان اظهار داشت: تا امروز، بیش از ۵۵ درصد سنین ۶۰ تا ۶۵ سال واکسن کرونای خود را دریافت کرده‌اند و در این خصوص، ضرورت دارد مردم به محض دریافت پیامک یا تماس، به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند .

پایگاه خبری وبدا– زنجان، رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان ظهر سه‌شنبه ۲۹ تیرماه در یکصدوپنجمین جلسه ستاد مدیریت پیشگیری کروناویروس استان در سالن پیامبر اعظم (س) استانداری درخصوص وضعیت بیماری کرونا در استان زنجان اظهار داشت: روند بیماری در استان زنجان هم مثل کل کشور، هم در بخش سرپایی هم در بخش بستری افزایشی است .
 
دکتر قزلباش با اشاره به وجود ۲۱۲ الی ۲۱۵ بیمار در چند روز گذشته ابراز کرد: در هفته‌های گذشته حدود ۱۵۰ بیمار به طور ثابت داشتیم و درحال حاضر هم نسبت به هفته قبل، حداقل بیش از ۷۰ درصد بیماران به طور ثابت بیشتر شدند، و این افزایش هشداری برای درگیری با موج پنجم کرونا در استان، در روزها و هفته‌های آتی است .
 
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه میزان اشغال تخت کرونا در استان ۲۶/۵ درصد است ادامه داد: طی چند روز گذشته شیب افزایشی ملایم را شاهد هستیم، و تضمینی نیست که این روند به این شکل ادامه یابد .
 
وی افزود: به خاطر اینکه موج پنجم در استان‌های دیگر با شدت تند و با سرعت درحال انتشار است، انتظار داریم در روزهای آتی در استان هم شاهد شیب تند بیماری باشیم .
 
رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد: در بخش سرپایی بیش از ۳۶۲ هزار نفر، در بستری ۲۷ هزار ۵۲۳ نفر تحت آزمایش قرار گرفتند و در مجموع ۹۴ هزار ۸۸۷ نفر بیمار مثبت شناسایی شده است .
 
به گفته دکتر قزلباش آزمایش pcr گردش ویروس در جامعه را نشان می‌دهد و در این خصوص در شهرستان ابهر گردش ویروس بالاست و روند افزایشی بستری تدریجی است، خرمدره هم مثل شهرستان ابهر در یک رنجی حرکت دارد و این میزان در زنجان و سایر شهرستان‌ها هم افزایشی است .
 
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان آخرین وضعیت میانگین استانی درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن و مراکز به تفکیک نوع صنف  ۴۳/۳۸ درصد برشمرد و تصریح کرد: در این بین، بوستان‌ها و مراکز تفریحی با ۱۷/۴ درصد کمترین، و فروشگاه‌های زنجیره‌ای با ۵۱/۲ درصد، بیشترین رعایت پروتکل‌های بهداشتی را دارا هستند .
 
وی با بیان اینکه شهرستان‌های ایجرود و سلطانیه با ۴۵ درصد بالاترین سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی و شهرستان خدابنده، ماهنشان و طارم با ۴۲ درصد، پایین‌ترین سطح رعایت را دارند تصریح کرد: میزان بروز بیماری در شهرهای ابهر، خدابنده، خرم‌دره و زنجان است که نیاز به کنترل و پیگیری بیشتری دارد .
 
رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی استان زنجان با تاکید براینکه حد انتظار واکسیناسیون، واکسینه کردن ۹۵ درصد گروه‌های هدف است خاطرنشان کرد: تا امروز، بیش از ۵۵ درصد سنین ۶۰ تا ۶۵ سال، واکسن کرونای خود را دریافت کرده‌اند و در این خصوص، ضرورت دارد مردم به محض دریافت پیامک یا تماس، به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند .

دفعات مشاهده: 1190 بار   |   دفعات چاپ: 11 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان اعلام کرد: استقبال چشمگیر گروه سنی بالای ۶۰سال از واکسن کرونا

 | تاریخ ارسال: 1400/4/27 | 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان اعلام کرد:
استقبال چشمگیر گروه سنی بالای ۶۰سال از واکسن کرونا

 
دکتر پرویز قزلباش در نشست خبری با اشاره به آغاز واکسیناسیون گروه سنی بالای ۶۰ سال از هفته گذشته در زنجان، گفت: میزان استقبال این گروه سنی از واکسن کرونا، روز به روز بیشتر می‌شود.

پایگاه خبری وبدا-زنجان، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان در نشست خبری خود که ظهر امروز یکشنبه ۲۷ تیرماه به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، تعداد واکسن‌های تزریقی روز گذشته در سطح استان را ۷هزار و ۵۰۰ دوز اعلام و ابراز امیدواری کرد این رقم طی چند روز آینده به بالای ۱۰هزار دوز برسد.

دکتر قزلباش مشارکت گروه سنی بالای ۶۰ سال در واکسیناسیون کرونا را تا روز گذشته، ۳۶درصد ذکر کرد و افزود: امیدواریم این مشارکت تا پایان امروز به ۵۰درصد برسد.

مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به ظرفیت استان جهت تزریق بیش از ۱۵هزار دُز در هر روز، گفت: در حال حاضر، تعداد دُزهای تزریقی را با میزان واکسن‌هایی که در اختیار استان قرار داده شده است، تنظیم کرده‌ایم.

وی با تاکید بر ثبت‌نام گروه سنی بالای ۶۰سال در سامانه‌ واکسیناسیون کرونا، اظهار کرد: پس از ثبت‌نام، در فاصله‌ی زمانی کوتاهی، از افراد، جهت تزریق واکسن، دعوت به عمل می‌آید ولی در عین حال سعی داریم حتی افرادی را که در سامانه ثبت نام نکرده‌اند نیز به شکل‌های مختلف تحت پوشش تزریق واکسن قرار دهیم.

دکتر قزلباش تصریح کرد: طبق اعلام ستاد ملی پیشگیری و مقابله با کرونا، در هفته گذشته، ۱۱میلیون دُز واکسن وارد کشور شده است که بخش عمده‌ای از آن توزیع شده و مابقی نیز در حال توزیع می‌باشد.

وی با بیان اینکه در هفته‌ی جاری نیز شاهد ورود تعداد قابل توجهی واکسن کرونا به کشور خواهیم بود، افزود: در صورت ادامه‌ی این روال، سرعت واکسیناسیون بالاتر خواهد رفت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به اینکه تا کنون بیش از ۸۰ درصد گروه سنی بالای ۸۰سال، نزدیک به ۸۰درصد گروه سنی بالای ۷۵سال و حدود ۷۵درصد گروه سنی ۷۰تا ۷۵سال در استان واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، تصریح کرد: مابقی این گروه‌های سنی، علیرغم تماس‌های همکاران ما، هنوز جهت دریافت واکسن مراجعه نکرده‌اند و انتظار می‌رود رسانه‌ها در جهت تشویق این افراد برای واکسیناسیون، به ما یاری رسانند.

مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان به برخی تلقی‌ها و باورهای غلط درخصوص واکسیناسیون کرونا اشاره کرد و افزود: ترویج این باورها، شور و شوق افراد جامعه برای واکسیناسیون را کاهش می‌دهد و رسانه‌ها می‌توانند نقش موثری در مبارزه با اطلاع‌رسانی‌های نادرست داشته باشند.

دکتر قزلباش با بیان اینکه تعداد قابل توجهی واکسن آسترازنکا وارد کشور خواهد شد، گفت: در خصوص تزریق دوز دوم واکسن آسترازنکا به افرادی که دُز اول این واکسن را دریافت کرده‌اند، جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد و به محض ورود این واکسن، اطلاع رسانی‌های لازم صورت خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه بخشی از واکسن‌های وارد شده به استان در هفته گذشته، از نوع واکسن برکت بوده است، اظهار کرد: در حال حاضر واکسن‌های سینوفارم و برکت در مراکز تجمیعی تزریق واکسن موجود می باشد و مراجعه کنندگان می توانند به انتخاب خود، هرکدام از این دو نوع واکسن را انتخاب نمایند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان، واکسن برکت را اولویت درخواست بسیاری از شهروندان زنجانی عنوان کرد و گفت: خوشبختانه تاکنون عارضه‌ی قابل توجهی از این واکسن گزارش نشده است.

مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان تزریق واکسن را کاملا اختیاری اعلام کرد و افزود: می‌توان با صحبت در خصوص مزایای تزریق واکسن و همچنین معایب عدم تزریق آن، شهروندان را تشویق به واکسیناسیون نمود ولی در هیچ نقطه‌ای از استان، هیچکس حق ندارد فردی را مجبور به تزریق واکسن نماید.

وی با اشاره به مشارکت ۳هزار نفر در کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ایرانی-کوبایی، اظهار کرد: در مرحله‌ی بعد، افراد شرکت کننده در این کارآزمایی تحت آزمایش قرار می‌گیرند تا سطح سرمی مواد دفاعی بدن آنان در مقابل ویروس کرونا بررسی شود.

دکتر قزلباش تصریح کرد: نتایج این آزمایشات به محض مشخص شدن، در اختیار عموم قرار می‌گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه پیش از این، افراد مبتلا به کرونا، تا ۶ماه پس از بهبود، اجازه‌ی دریافت واکسن را نداشتند، گفت: در حال حاضر بر اساس تغییرات برخی پروتکل‌های کشوری، این بازه‌ی زمانی به یک ماه رسیده است و افراد مبتلا به این بیماری، یک ماه پس از بهبود می‌توانند واکسن دریافت نمایند.

وی خاطرنشان کرد: اگر کسی در فاصله‌ی بین دو تزریق، به کرونا مبتلا شد، یک ماه بعد از ابتلا باید اقدام به تزریق دُز بعدی نماید.

دفعات مشاهده: 1385 بار   |   دفعات چاپ: 9 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر