[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: جلد 1399 - زمستان ::
جلد 1399 - زمستان صفحات 7-7 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر آموزش تلفنی بر تبعیت دارویی و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به صرع
سید کاظم موسوی ، سید میثم ابراهیمی ، سیده فریبا شرفی
دانشکده پرستاری ابهر
چکیده:   (186 مشاهده)
 1. ضرورت انجام طرح:
صرع[1]، شایع ترین بیماری مزمن عصبی پس از سردرد است که با حملات عود کننده تشنجی مشخص می شود. این بیماری یک اختلال شدید مغزی است که در تمام نژادها، طبقات اجتماعی و ملیت ها دیده می شود. طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، بیش از 50 میلیون نفر در سراسر جهان از صرع رنج می برند و سالانه 4/2 میلیون نفر به تعداد آن ها افزوده می شود. دو سوم از این افراد در کشور های در حال توسعه زندگی می کنند. هم اکنون، در ایران حدود 5 میلیون بیمار مبتلا به صرع وجود دارد که از این تعداد، 900 هزار نفر عضو انجمن صرع ایران می باشند و هر ساله، بیش از 30 هزار نفر به این آمار افزوده می شود. بیماران مبتلا به صرع با مشکلات متعددی مواجه هستند. از یک سو مشکلات آن ها جنبه جسمانی دارد و از سوی دیگر، آن ها با مشکلات و مسائل اجتماعی مواجه هستند. مشکلاتی مانند اشتغال، تبعیض، محدودیت های قانونی، نگرش های منفی رایج در جامعه و بدنامی مرتبط با این بیماری. علی رغم اینکه 75 درصد از این بیماران غیر از صرع مشکل دیگری ندارند؛ اما کیفیت زندگی این افراد نسبت به جمعیت عمومی پایین تر بوده و حتی بدتر از کیفیت زندگی سایر بیمارانی است که بیماری مزمن دیگری دارند. مطالعات نشان می دهند، یکی مهم ترین عوامل پایین بودن کیفیت زندگی در این افراد، تبعیت نامناسب از رژیم دارویی است؛ به طوری که 30 تا 50 درصد این بیماران از رژیم دارویی خود تبعیت نمی کنند.
پیشرفت فناوری و مراقبت های پزشکی موجب شده است مراقبت از افراد با بیماری های حاد و عفونی به سمت مراقبت از بیماران با بیماری های مزمن سوق پیدا کند. در ارتباط با پیشرفت فناوری و ارائه مراقبت به بیمار توسط پرستار، واژه ای به نام مراقبت پرستاری از راه دور مطرح می شود. در مراقبت پرستاری از راه دور، ارائه مراقبت با استفاده از وسایل ارتباطی نظیر فیلم های ویدیویی، اینترنت و تلفن میسر می شود. از بین وسایل ارتباطی از راه دور، تلفن به عنوان وسیله ای که در دسترس بیشتر افراد است به صورت روزافزونی مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از مطالعات انجام شده در سایر کشورها نیز، خدمات تلفنی را موثرترین و اقتصادی ترین روش پیگیری در بیماری های مزمن معرفی کرده اند. زیرا پیگیری تلفنی از این طریق می تواند سبب کاهش نیاز بیماران به ویزیت های غیرضروری شود و بیماران به بهترین مراجع ارائه دهنده مراقبت ارجاع داده شوند.  
باتوجه به پژوهش های انجام شده که نشان دهنده پایین بودن کیفیت زندگی این بیماران و آمار بالای عدم تبعیت آن ها از رژیم دارویی می باشد لذا، در کنار پژوهش هایی که در رابطه با عوامل تاثیر گذار بر کیفیت زندگی و تبعیت دارویی این بیماران انجام شده است، لزوم انجام پژوهشی جدید درباره تاثیر پیگیری تلفنی بر کیفیت زندگی و تبعیت از رژیم دارویی در این بیماران احساس می شود. در همین راستا، پژوهشگر بر آن شد تا مطالعه ای با هدف بررسی ارتباط بین تبعیت از رژیم دارویی با کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به صرع انجام دهد.
 1. اهداف مهم:
  بررسی تاثیر پیگیری تلفنی بر کیفیت زندگی بیماران مبتلا به صرع
  بررسی تاثیر پیگیری تلفنی بر تبعیت دارویی بیماران مبتلا به صرع
   
 2. روش مختصراجرا:
  این پژوهش از نوع کارآزمایی بالینی می باشد که در آن، تاثیر پیگیری تلفنی بر کیفیت زندگی و تبعیت از رژیم دارویی در بیماران مبتلا به صرع بررسی خواهد شد. جامعه پژوهش شامل کلیه بیماران مبتلا به صرع مراجعه کننده به درمانگاه اعصاب مرکز آموزشی درمانی حضرت ولیعصر (عج) زنجان خواهد بود. برای انجام این پژوهش، پژوهشگر پس از کسب مجوز از کمیته اخلاق و مجوز اجرای پژوهش از دانشگاه علوم پزشکی زنجان، به مرکز آموزشی درمانی مورد نظر مراجعه کرده و پس از کسب اجازه از مدیران بیمارستان و معرفی خود، بیان اهداف و نحوه انجام پژوهش و دادن اطمینان در مورد محرمانه ماندن اطلاعات، از واحد های پژوهشی که معیار های ورود به مطالعه را داشته باشند، دعوت به همکاری خواهد نمود. پس از اخذ رضایت نامه کتبی، افراد وارد مطالعه خواهند شد و به صورت تخصیص تصادفی، در دو گروه کنترل و آزمون قرار خواهند گرفت. در ابتدای مطالعه، پرسشنامه مشخصات فردی، تبعیت از درمان دارویی و کیفیت زندگی مبتلایان به صرع (QOLIE-31-P)[2] در اختیار شرکت کنندگان در پژوهش قرار داده خواهد شد تا آن را تکمیل نمایند. در مرحله بعد، بیماران هر دو گروه تحت یک جلسه یک ساعته آموزش انفرادی چهره به چهره توسط پژوهشگر قرار خواهند گرفت. در این جلسه، پژوهشگر مطالبی را در رابطه با بیماری صرع، درمان دارویی، لزوم استفاده از داروها، داروهای رایج مورد استفاده و نحوه مصرف و عوارض شایع آن ها بیان کرده و در انتهای این جلسه، جزوه آموزشی در رابطه با صرع در اختیار بیماران قرار خواهد گرفت. با پایان این مرحله، بیماران گروه آزمون تحت پیگیری تلفنی به صورت برقراری 10 تماس 15 دقیقه ای (از ساعت 8 صبح تا 8 شب) در طی دو ماه قرار خواهند گرفت. در دو جلسه اول، محتوای مکالمه تلفنی، توضیحاتی در رابطه با بیماری صرع و لزوم درمان دارویی می باشد. در شش جلسه بعدی در رابطه با داروهای مورد استفاده بیمار (هر جلسه یک دارو) آموزش داده خواهد شد. دو جلسه آخر نیز اختصاص به مرور و جمع بندی مطالب ارائه شده خواهد داشت.  در ضمن هر جلسه مکالمه تلفنی، محتوای مکالمه، تعداد دفعات و زمان تماس ها در فرم تنظیم شده ثبت خواهد گردید. همچنین، شماره تلفنی در اختیار این گروه قرار داده خواهد شد که بطور 24 ساعته و حتی تعطیلات رسمی پاسخگوی سوالات آن ها خواهد بود. در بیماران گروه کنترل هیچ گونه مداخله ای انجام نخواهد شد. پس از دو ماه و حین مراجعه به درمانگاه تبعیت از درمان دارویی و کیفیت زندگی در دو گروه آزمون و کنترل مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در نهایت، داده های جمع آوری شده با استفاده از آخرین نسخه نرم افزار  SPSS و با استفاده از آمار توصیفی و استنباطی، تجزیه و تحلیل خواهد شد.
 
1- Epilepsy
1- Quality of life in epilepsy—31 inventory  
واژه‌های کلیدی: آموزش تلفنی، کیفیت زندگی، تبعیت دارویی، صرع
     
نوع مطالعه: مداخله ای بالینی/ نیمه تجربی | حیطه طرح: علوم پايه
دریافت: 1397/2/5 | پذیرش: 1399/12/30 | انتشار: 1399/12/30
ارسال پیام به مجری اصلی

Ethics code: IR.ZUMS.REC.1397.185


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moosavi S, Ebrahimi S M, sharafi khoramdare F. The effect of phone training on Adherence to Medication Regimen and Quality of life in Patients with Epilepsy.. Health and Biomedical Information System. 2021; 1399
URL: http://zums.ac.ir/rds/article-1-2717-fa.html

موسوی سید کاظم، ابراهیمی سید میثم، شرفی سیده فریبا. بررسی تاثیر آموزش تلفنی بر تبعیت دارویی و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به صرع. سامانه ملی اطلاعات زیست پزشکی و سلامت. 1399; 1399 ()

URL: http://zums.ac.ir/rds/article-1-2717-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1399 - زمستان برگشت به فهرست نسخه ها
Health and Biomedical Information System
Persian site map - English site map - Created in 0.21 seconds with 35 queries by YEKTAWEB 4331