[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: جلد 1399 - تابستان ::
جلد 1399 - تابستان صفحات 9-9 برگشت به فهرست نسخه ها
سنتز نانوساختارهای نیوزومی پوشش داده شده با آلبومین سرم گاوی به عنوان یک نانوحامل جدید برای دارورسانی سلنیوم بر رده سلولی سرطان ریه
بهروز جوهری ، علی شرفی ، محمود غرباوی، میلاد پروین زاد لیلان، نوید موسی زاده
چکیده:   (386 مشاهده)
سرطان به عنوان یک بیماری دردناک که با مرگی قریب الوقوع همراه است، اگرچه پیشرفت‌های فراوان در عرصه علم پزشکی و توسعه دانش بشری در مهار و درمان انواع سرطان ها وجود دارد، با این حال سرطان هنوز هم به عنوان یکی از بیماری‌های جدی و در برخی موارد غیر قابل درمان به شمار می‌رود. یکی از درمان های روتین سرطان استفاده از شیمی درمانی، که بطور عمده اکثر این داروها محدودیت های عمده ای در استفاده کلینیکالی دارند (1). داشتن خاصیت آنتی توموری، سهولت در انتقال به سلول و داشتن سمیت کم برای سلول های نرمال از جمله ویژگی های یک درمان ایده آل سرطان می باشد. روش های درمانی سرطان نظیر شیمی درمانی و رادیوتراپی دارای عوارض جانبی هستند. داروهای شیمی درمانی معمول دارای نقص جدی مثل سمیت غیر اختصاصی و عوارض جانبی هستند و همچنین مقاومت دارویی سلول های سرطانی در برابر داروهای فعلی باعث شده است که به دنبال راهکار درمانی جدید باشیم (2). سلنیوم یک عنصر ضروری و منحصر به فردی است که در داخل پلی پپتیدها به شکل 21 اسیدآمینه (سلنوسیستئین) گنجانده شده است. نتایج بسیاری از تحقیقات نشان میدهد که اشکال معدنی و آلی سلنیوم منجر به مهار رشد سرطان می شود، مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که ترکیبات سلنیوم و سلنیوپروتئین ها باعث مهار مهاجرت، تهاجم و تحرک سلولی و کاهش آنژیوژنز می گردد (3).
 سلنیوم کوفاکتورآنزیم گلوتاتیون پراکسیداز بوده  با افزایش پاسخ اولیه ایمنی از سرطان جلوگیری می کند (4-6). سیستم های دارورسانی بر پایه نانوفناوری به سبب تغییر فارموکنتیک دارو، افزایش مدت زمان حضور دارو در جریان خون، کاهش سمیت و افزایش نیمه عمر دارو موجب بهبود چشمگیر در درمان های دارویی شده اند. تمام این ویژگی ها از انتقال هدفمند دارو میسر می شود (7). یکی از این سیستم های دارورسانی بر پایه نانو، نانو ساختار های نیوزومی می باشند، امروزه این نانوساختارها به دلایلی مانند پایداری خوب، سادگی در روش سنتز، کاربرد آن برای داروهای هیدروفیل و هیدروفوب و امکان دارورسانی همزمان چند عامل داروئی، مورد توجه می باشند (8). آلبومین سرم گاوی[1] (BSA) به دلیل وجود گروه های عاملی مختلف به عنوان یک حامل داروئی مناسب و یک عامل پوشش دهنده برای نانوساختارهای نیوزومی، یک نانوساختار نیوزومی با قابلیت های فوق العاده  و پایدار را سنتز می کنیم. 
در این پروژه قصد داریم اثر سلنیوم انکسپلوله شده در نانو حامل نیوزومی پوشش داده شده با BSA را برروی مهار رشد سلولی و القای آپوپتوز در رده سلولی A549 سرطان ریه مورد بررسی قرار دهیم.
 
[1] Bovine Serum Albumin Nanoparticles
واژه‌های کلیدی: آلبومین سرم گاوی، انتقال دارو، سرطان ریه، سلنیوم، نانوساختار های نیوزومی
     
نوع مطالعه: علوم پايه | حیطه طرح: علوم پايه
دریافت: 1398/8/4 | پذیرش: 1398/9/23 | انتشار: 1399/6/31
ارسال پیام به مجری اصلی

Ethics code: IR.ZUMS.REC.1398.438XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Johari B, Sharafi A, Gharbavi M, Parvinzad Leilan M, Musazadeh N. Synthesis of Niosomes Nanostructures Coated with Bovine Serum Albumin as a Novel Nanocarrier for Selenium Delivery to Lung-Cancer Cells. Health and Biomedical Information System. 2020; 1399
URL: http://zums.ac.ir/rds/article-1-3613-fa.html

جوهری بهروز، شرفی علی، غرباوی محمود، پروین زاد لیلان میلاد، موسی زاده نوید. سنتز نانوساختارهای نیوزومی پوشش داده شده با آلبومین سرم گاوی به عنوان یک نانوحامل جدید برای دارورسانی سلنیوم بر رده سلولی سرطان ریه. سامانه ملی اطلاعات زیست پزشکی و سلامت. 1399; 1399 ()

URL: http://zums.ac.ir/rds/article-1-3613-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 1399 - تابستان برگشت به فهرست نسخه ها
Health and Biomedical Information System
Persian site map - English site map - Created in 0.2 seconds with 35 queries by YEKTAWEB 4331