[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره سامانه::
معرفی::
ثبت نام::
راهنما::
آیین نامه ها::
فرم ها::
فرآیندها::
طرح های تحقیقاتی خاتمه یافته::
تماس با ما::
::
:: جستجو در طرح‌های منتشر شده ::
6 نتیجه برای شرفی

مجری علی شرفی، همکار بهروز جوهری، مجری محمود غرباوی،
سال 1399، شماره 0 - ( زمستان 1399 )
چکیده

داشتن خاصیت آنتی توموری، سهولت در انتقال به سلول و داشتن سمیت کم برای سلول های نرمال از جمله ویژگی های یک درمان ایده آل سرطان می باشد. روش های درمانی سرطان نظیر شیمی درمانی و رادیوتراپی دارای عوارض جانبی هستند. داروهای شیمی درمانی معمول دارای نقص جدی مثل سمیت غیر اختصاصی و عوارض جانبی هستند و همچنین مقاومت دارویی سلول های سرطانی در برابر داروهای فعلی باعث شده است که به دنبال راهکار درمانی جدید باشیم (2).  
تاموکسیفن به عنوان یکی از قدیمی ترین داروهای که مورد تائید اداره غذا و دارو ایلات متحده[1](FDA) و به عنوان یکی از داروهای گیرنده انتخابی استروژن[2](SERM) می باشد (3). از زمان تصویب آن در سال 1998، تاموکسیفن برای درمان میلیون ها زن و مرد مبتلا به سرطان پستان مثبت گیرنده هورمون مورد استفاده قرار گرفته است. این دارو جهت درمان زنان و مردان مبتلا به سرطان سینه که در مراحل اولیه بیماری، پس از انجام جراحی و یا پرتودرمانی و همچنین برای کاهش خطر عود سرطان پس از درمان. علاوه براین جهت درمان افراد در شرایط پیشرفته بیماری نیز مورد استفاده قرار می گیرد (4).  بنابراین این دارو اولین انتخاب برای زنان پیش از یائسگی بوده و هنوز هم انتخاب خوبی برای زنان یائسه است که نمی توانند از مهار کننده های آروماتاز استفاده کنند. مطالعات نشان می دهند که این دارو توانسته خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان بعد از یائسگی را به 40 تا 50 درصد و در زنان قبل از یائسگی 30 تا 50 درصد کاهش دهد (5).
 این دارو از نظر کلینیکالی محدودیت های فراوانی دارد، از جمله این محدودیت ها عدم حلالیت در آب، فراهمی زیستی کم و یکی از مهمترین محدودیت ها عوارض جانبی عمده در استفاده از این دارو برای بیماران می باشد (6, 7). از طرفی این دارو به صورت انتخابی فعال کننده گیرنده های استروژنی است، عوارض جانبی متعددی از جمله خونریزی غیر طبیعی واژینال برای زنان، درد و فشار لگن، تورم و ادم، درد در قفسه سینه، تنگی نفس، ضعف و کرخی، عدم تمرکز، مشکلات بینائی، سرگیجه را داشته باشد (8). سیستم های دارورسانی بر پایه نانوفناوری به سبب تغییر فارموکنتیک دارو، افزایش مدت زمان حضور دارو در جریان خون، کاهش سمیت و افزایش نیمه عمر دارو موجب بهبود چشمگیر در درمان های دارویی شده اند. تمام این ویژگی ها از انتقال هدفمند دارو میسر می شود (9). یکی از این سیستم های دارورسانی بر پایه نانو، نانو ذرات آلبومین سرم گاوی[3] (BSANPs) بوده که با وجود گروه های عاملی مختلف به عنوان یک حامل داروئی مناسب  می تواند یک ساختار محافظتی ایجاد کرده و از تخریب و غیرفعال شدن دارو در برابر تاثیرات ایمنولوژیکی و فارماکولوژیکی جلوگیری می کند (10). از طرف دیگر در مطالعه حاضر با معرفی کلسترول به عنوان یک عامل تارگتینگ جدید جهت انتقال هوشمند سیستم دارورسانی مورد نظر، به سلول های سرطانی، یک روزنه جدید جهت انتقال داروهای ضد سرطانی باز خواهد شد (11)
 
[1]Food and Drug Administration
[2] Selective Estrogen Receptor Modulator
[3] Bovine Serum Albumin Nanoparticles

مجری بهروز جوهری، مجری علی شرفی، همکار محمود غرباوی، مجری میلاد پروین زاد لیلان، همکار نوید موسی زاده،
سال 1399، شماره 0 - ( تابستان 1399 )
چکیده

سرطان به عنوان یک بیماری دردناک که با مرگی قریب الوقوع همراه است، اگرچه پیشرفت‌های فراوان در عرصه علم پزشکی و توسعه دانش بشری در مهار و درمان انواع سرطان ها وجود دارد، با این حال سرطان هنوز هم به عنوان یکی از بیماری‌های جدی و در برخی موارد غیر قابل درمان به شمار می‌رود. یکی از درمان های روتین سرطان استفاده از شیمی درمانی، که بطور عمده اکثر این داروها محدودیت های عمده ای در استفاده کلینیکالی دارند (1). داشتن خاصیت آنتی توموری، سهولت در انتقال به سلول و داشتن سمیت کم برای سلول های نرمال از جمله ویژگی های یک درمان ایده آل سرطان می باشد. روش های درمانی سرطان نظیر شیمی درمانی و رادیوتراپی دارای عوارض جانبی هستند. داروهای شیمی درمانی معمول دارای نقص جدی مثل سمیت غیر اختصاصی و عوارض جانبی هستند و همچنین مقاومت دارویی سلول های سرطانی در برابر داروهای فعلی باعث شده است که به دنبال راهکار درمانی جدید باشیم (2). سلنیوم یک عنصر ضروری و منحصر به فردی است که در داخل پلی پپتیدها به شکل 21 اسیدآمینه (سلنوسیستئین) گنجانده شده است. نتایج بسیاری از تحقیقات نشان میدهد که اشکال معدنی و آلی سلنیوم منجر به مهار رشد سرطان می شود، مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که ترکیبات سلنیوم و سلنیوپروتئین ها باعث مهار مهاجرت، تهاجم و تحرک سلولی و کاهش آنژیوژنز می گردد (3).
 سلنیوم کوفاکتورآنزیم گلوتاتیون پراکسیداز بوده  با افزایش پاسخ اولیه ایمنی از سرطان جلوگیری می کند (4-6). سیستم های دارورسانی بر پایه نانوفناوری به سبب تغییر فارموکنتیک دارو، افزایش مدت زمان حضور دارو در جریان خون، کاهش سمیت و افزایش نیمه عمر دارو موجب بهبود چشمگیر در درمان های دارویی شده اند. تمام این ویژگی ها از انتقال هدفمند دارو میسر می شود (7). یکی از این سیستم های دارورسانی بر پایه نانو، نانو ساختار های نیوزومی می باشند، امروزه این نانوساختارها به دلایلی مانند پایداری خوب، سادگی در روش سنتز، کاربرد آن برای داروهای هیدروفیل و هیدروفوب و امکان دارورسانی همزمان چند عامل داروئی، مورد توجه می باشند (8). آلبومین سرم گاوی[1] (BSA) به دلیل وجود گروه های عاملی مختلف به عنوان یک حامل داروئی مناسب و یک عامل پوشش دهنده برای نانوساختارهای نیوزومی، یک نانوساختار نیوزومی با قابلیت های فوق العاده  و پایدار را سنتز می کنیم. 
در این پروژه قصد داریم اثر سلنیوم انکسپلوله شده در نانو حامل نیوزومی پوشش داده شده با BSA را برروی مهار رشد سلولی و القای آپوپتوز در رده سلولی A549 سرطان ریه مورد بررسی قرار دهیم.
 
[1] Bovine Serum Albumin Nanoparticles

مجری بهروز جوهری، همکار علی شرفی، همکار امیرحسین تارمچی، مجری محمود غرباوی،
سال 1399، شماره 0 - ( پاییز 1399 )
چکیده

گلیوبلاستوما از جمله سرطان های بدخیم و تهاجمی مغزی است  که سلول های گلیال[1] را درگیر می کند و به دلیل خون رسانی بالا، سرعت تقسیم بالایی دارد. از آنجائی که درمان این سرطان دشوار می باشد لذا سقف امید به زندگی برای  بیماران در صورت گذراندن دوره استاندارد درمانی در حدود 1 الی 2 سال می باشد. مطالعات گذشته نشان دادند که رشد شدید و مقاومت دارویی سلول های سرطانی گلیوبلاستوما مرتبط با وجود سلول های بنیادی سرطانی(CSCs) می باشد. این سلول ها از طریق مسیرهای سیگنالینگ مرتبط با خودنوسازی[2] و پرتوانی[3] باعث عود، متاستاز، مقاومت به رادیوتراپی و شیمی درمانی می شوند(1, 2). مطالعات زیادی نشان داده اند که سلول های بنیادی سرطانی ویژگی های مشترک فراوانی با سلول های بینادی جنینی(ESC) دارند و مکانسیم های تنظیمی در هر دو سلول مشابه می باشد. این شباهت‌ها به این موضوع اشاره می‌کند که بیان دوباره‌ی برخی ژن‌های مربوط به دوران جنینی در سلول‌های سرطانی می‌تواند اتفاق بیفتد که به طور معمول در  سلول‌های نرمال سوماتیکی بیان نمی‌گردند(3). یکی از این  مکانیسم ها وجود فاکتورهای رونویسی تنظیم کننده اصلی نظیر Sox2،Oct4 ، Nanog  و c-Myc  که نقش مرکزی را در نگهداری و حفظ حالت پرتوانی در سلول های بنیادی جنینی  دارند. این فاکتورها به طور پیوسته بیان ژن های خاص رده را سرکوب و بیان ژن های مرتبط با پرتوانی را حفظ می کنند(4). وجود اختلال در بیان و عملکرد این فاکتورها می تواند یکی از دلایل ایجاد سرطان باشد.
افزایش بیان پروتوانکوژن Nanog علاوه بر سلولهای بنیادی جنینی در طیف وسیعی از سرطان‌ها از قبیل سرطان سینه، سرطان پروستات، سرطان تخمدان، سرطان کولون و انواع سرطان‌های هماتولوژیکی نیز مشاهده شده است(5). مطالعات نشان می دهند که پروتئین Nanog در رشد و مقاومت گلیوبلاستوما نقش اساسی را بازی می کند، به گونه ای که mRNA های کد شده برای این پروتئین (NANOGP8) در اکثر سرطان ها نیز تشخیص داده شد(6-8).
استفاده از روش‌هایی نظیر شیمی‌درمانی برای درمان تومورها غیراختصاصی و سمی می‌باشند و نیز درصد مؤثر بودن این نوع درمان‌ها به خاطر وجود سلول‌های بنیادی سرطانی که مورد هدف عوامل شیمی‌درمانی قرار نمی‌گیرند، پایین و احتمال عود بالا می‌باشد. لذا پیشنهاد شده است که جهت درمان قطعی سرطان‌ها بایستی سلول‌های بنیادی سرطانی را تحت یک استراتژی اختصاصی‌تر و با سمیت کمتر نظیر " تمایز درمانی" از حالت بنیادینگی (stemness) خارج کرد. در این روش از موادی استفاده می‌شود که با ایجاد تغییر در بیان ژن‌های مربوطه منجر به تمایز سلول‌های بنیادی سرطانی شده و بدین طریق سلول از چرخه‌ی سلولی خارج شده و تکثیر آن متوقف می‌شود. یک گروه از الیگونوکلئوتیدهای درمانی که می‌توانند به عنوان کاندیدی برای تمایز درمانی باشند، الیگونوکلئوتیدهای تله (Oligodeoxynecleotide Decoy) هستند (9).
درمان ایده آل سرطان باید چندین شرط  دارد که یکی از مهترین انها وجود یک عامل موثر در انتقال دارو می باشد که بایستی کارایی بالا و در عین حال سمیت کم برای سلول‌های نرمال داشته باشد (10)
مطالعات گذشته نشان دادن که استفاده از نانوحامل های نیوزومی به دلیل خواص منحصربفرد آن‌ها از جمله بهبود فارماکوکینتیک و توزیع زیستی عامل‌های دارویی به خاطر افزایش نسبت سطح به حجم، کاهش سمیت توسط تجمع ترجیحی در محل مورد نظر (هدف)، تسهیل رسانش درون سلولی و افزایش ماندگاری آنها در درون سلول و کپسوله کردن مواد آب‌دوست و آب‌گریز (نیوزوم مواد آب‌گریز را در قسمت لیپیدی خود و مواد آب‌دوست را در داخل هسته‌ی آبی کپسوله می‌کند) مورد اقبال قرار گرفته است (11).
به طور کلی از آنجا که سلول‌های بنیادی سرطانی نقش مهمی در بدخیمی و مقاومت دارویی تومورها دارند، در این مطالعه قصد داریم سلول های سرطانی گلیوبلاستوما را با نانوحامل های نیوزومی حاوی تله های الیگودئوکسی نوکلئوتیدی برای فاکتور رونویسی Nanog مورد هدف قرار دهیم و کارایی نانوحامل و اثرات آنتی توموری این سامانه را در درمان سرطان‌ گلیوبلاستوما مورد ارزیابی قرار دهیم.
 
 
[1] Glial
[2] Self-renewal
[3] Pluripotency

مجری سید کاظم موسوی، همکار سید میثم ابراهیمی، همکار سیده فریبا شرفی،
سال 1399، شماره 0 - ( زمستان 1399 )
چکیده

 1. ضرورت انجام طرح:
صرع[1]، شایع ترین بیماری مزمن عصبی پس از سردرد است که با حملات عود کننده تشنجی مشخص می شود. این بیماری یک اختلال شدید مغزی است که در تمام نژادها، طبقات اجتماعی و ملیت ها دیده می شود. طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، بیش از 50 میلیون نفر در سراسر جهان از صرع رنج می برند و سالانه 4/2 میلیون نفر به تعداد آن ها افزوده می شود. دو سوم از این افراد در کشور های در حال توسعه زندگی می کنند. هم اکنون، در ایران حدود 5 میلیون بیمار مبتلا به صرع وجود دارد که از این تعداد، 900 هزار نفر عضو انجمن صرع ایران می باشند و هر ساله، بیش از 30 هزار نفر به این آمار افزوده می شود. بیماران مبتلا به صرع با مشکلات متعددی مواجه هستند. از یک سو مشکلات آن ها جنبه جسمانی دارد و از سوی دیگر، آن ها با مشکلات و مسائل اجتماعی مواجه هستند. مشکلاتی مانند اشتغال، تبعیض، محدودیت های قانونی، نگرش های منفی رایج در جامعه و بدنامی مرتبط با این بیماری. علی رغم اینکه 75 درصد از این بیماران غیر از صرع مشکل دیگری ندارند؛ اما کیفیت زندگی این افراد نسبت به جمعیت عمومی پایین تر بوده و حتی بدتر از کیفیت زندگی سایر بیمارانی است که بیماری مزمن دیگری دارند. مطالعات نشان می دهند، یکی مهم ترین عوامل پایین بودن کیفیت زندگی در این افراد، تبعیت نامناسب از رژیم دارویی است؛ به طوری که 30 تا 50 درصد این بیماران از رژیم دارویی خود تبعیت نمی کنند.
پیشرفت فناوری و مراقبت های پزشکی موجب شده است مراقبت از افراد با بیماری های حاد و عفونی به سمت مراقبت از بیماران با بیماری های مزمن سوق پیدا کند. در ارتباط با پیشرفت فناوری و ارائه مراقبت به بیمار توسط پرستار، واژه ای به نام مراقبت پرستاری از راه دور مطرح می شود. در مراقبت پرستاری از راه دور، ارائه مراقبت با استفاده از وسایل ارتباطی نظیر فیلم های ویدیویی، اینترنت و تلفن میسر می شود. از بین وسایل ارتباطی از راه دور، تلفن به عنوان وسیله ای که در دسترس بیشتر افراد است به صورت روزافزونی مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از مطالعات انجام شده در سایر کشورها نیز، خدمات تلفنی را موثرترین و اقتصادی ترین روش پیگیری در بیماری های مزمن معرفی کرده اند. زیرا پیگیری تلفنی از این طریق می تواند سبب کاهش نیاز بیماران به ویزیت های غیرضروری شود و بیماران به بهترین مراجع ارائه دهنده مراقبت ارجاع داده شوند.  
باتوجه به پژوهش های انجام شده که نشان دهنده پایین بودن کیفیت زندگی این بیماران و آمار بالای عدم تبعیت آن ها از رژیم دارویی می باشد لذا، در کنار پژوهش هایی که در رابطه با عوامل تاثیر گذار بر کیفیت زندگی و تبعیت دارویی این بیماران انجام شده است، لزوم انجام پژوهشی جدید درباره تاثیر پیگیری تلفنی بر کیفیت زندگی و تبعیت از رژیم دارویی در این بیماران احساس می شود. در همین راستا، پژوهشگر بر آن شد تا مطالعه ای با هدف بررسی ارتباط بین تبعیت از رژیم دارویی با کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به صرع انجام دهد.
 1. اهداف مهم:
  بررسی تاثیر پیگیری تلفنی بر کیفیت زندگی بیماران مبتلا به صرع
  بررسی تاثیر پیگیری تلفنی بر تبعیت دارویی بیماران مبتلا به صرع
   
 2. روش مختصراجرا:
  این پژوهش از نوع کارآزمایی بالینی می باشد که در آن، تاثیر پیگیری تلفنی بر کیفیت زندگی و تبعیت از رژیم دارویی در بیماران مبتلا به صرع بررسی خواهد شد. جامعه پژوهش شامل کلیه بیماران مبتلا به صرع مراجعه کننده به درمانگاه اعصاب مرکز آموزشی درمانی حضرت ولیعصر (عج) زنجان خواهد بود. برای انجام این پژوهش، پژوهشگر پس از کسب مجوز از کمیته اخلاق و مجوز اجرای پژوهش از دانشگاه علوم پزشکی زنجان، به مرکز آموزشی درمانی مورد نظر مراجعه کرده و پس از کسب اجازه از مدیران بیمارستان و معرفی خود، بیان اهداف و نحوه انجام پژوهش و دادن اطمینان در مورد محرمانه ماندن اطلاعات، از واحد های پژوهشی که معیار های ورود به مطالعه را داشته باشند، دعوت به همکاری خواهد نمود. پس از اخذ رضایت نامه کتبی، افراد وارد مطالعه خواهند شد و به صورت تخصیص تصادفی، در دو گروه کنترل و آزمون قرار خواهند گرفت. در ابتدای مطالعه، پرسشنامه مشخصات فردی، تبعیت از درمان دارویی و کیفیت زندگی مبتلایان به صرع (QOLIE-31-P)[2] در اختیار شرکت کنندگان در پژوهش قرار داده خواهد شد تا آن را تکمیل نمایند. در مرحله بعد، بیماران هر دو گروه تحت یک جلسه یک ساعته آموزش انفرادی چهره به چهره توسط پژوهشگر قرار خواهند گرفت. در این جلسه، پژوهشگر مطالبی را در رابطه با بیماری صرع، درمان دارویی، لزوم استفاده از داروها، داروهای رایج مورد استفاده و نحوه مصرف و عوارض شایع آن ها بیان کرده و در انتهای این جلسه، جزوه آموزشی در رابطه با صرع در اختیار بیماران قرار خواهد گرفت. با پایان این مرحله، بیماران گروه آزمون تحت پیگیری تلفنی به صورت برقراری 10 تماس 15 دقیقه ای (از ساعت 8 صبح تا 8 شب) در طی دو ماه قرار خواهند گرفت. در دو جلسه اول، محتوای مکالمه تلفنی، توضیحاتی در رابطه با بیماری صرع و لزوم درمان دارویی می باشد. در شش جلسه بعدی در رابطه با داروهای مورد استفاده بیمار (هر جلسه یک دارو) آموزش داده خواهد شد. دو جلسه آخر نیز اختصاص به مرور و جمع بندی مطالب ارائه شده خواهد داشت.  در ضمن هر جلسه مکالمه تلفنی، محتوای مکالمه، تعداد دفعات و زمان تماس ها در فرم تنظیم شده ثبت خواهد گردید. همچنین، شماره تلفنی در اختیار این گروه قرار داده خواهد شد که بطور 24 ساعته و حتی تعطیلات رسمی پاسخگوی سوالات آن ها خواهد بود. در بیماران گروه کنترل هیچ گونه مداخله ای انجام نخواهد شد. پس از دو ماه و حین مراجعه به درمانگاه تبعیت از درمان دارویی و کیفیت زندگی در دو گروه آزمون و کنترل مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در نهایت، داده های جمع آوری شده با استفاده از آخرین نسخه نرم افزار  SPSS و با استفاده از آمار توصیفی و استنباطی، تجزیه و تحلیل خواهد شد.
 
1- Epilepsy
1- Quality of life in epilepsy—31 inventory  

مجری حسین دانافر، مجری علی شرفی، مجری محمود غرباوی،
سال 1400، شماره 0 - ( بهار 1400 )
چکیده

هدف از مطالعه حاضر بررسی اثر استفاده از نانوساختارهای میکروامولسیون برای ترکیب داروی پاکلی تاکسل بهبود خواص فارماکوکینتیک پاکلی تاکسل، از جمله افزایش جذب خوراکی این ترکیب و افزایش فراهمی ‌زیستی آن می‌باشد که در نتیجه امکان دارورسانی با دوز کمتر، اثرگذاری بیشتر و عوارض جانبی بسیار کمتر به بدن را ایجاد می‌نماید.
در همین راستا، قصد بر این است که بعد از سنتز و بهینه‌سازی فرمولاسیون ساختارهای میکروامولسیون و بررسی پایداری، بارسطحی، خواص مورفولوژیکی، بارگذاری و رهایش دارو از این نانوساختار­ها در شرایط برون‌تن مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.
مجری علی شرفی، مجری زهرا قراری، همکار مژگان آقاجانزاده،
سال 1400، شماره 0 - ( تابستان 1400 )
چکیده

سرطان کولون یکی از شایع ترین انواع سرطان­ها در دنیاست و چهارمین علت مرگ و میر ناشی از سرطان است. این سرطان چهارمین سرطان شایع در مردان و دومین سرطان شایع در زنان بشمار می­رود (1). از سوی دیگر مطالعات همه گیرشناسی انجام یافته در زمینه شیوع این بیماری حاکی از رشد فزاینده آن در سالیان اخیر است. شیوع سرطان کولون در مناطق جغرافیایی گوناگون متنوع بوده، به­نحوی که در استرالیا، نیوزلند، انگلیس و آمریکا دارای بالاترین میزان شیوع و در کشورهای آفریقایی و آسیایی دارای کمترین نرخ شیوع است (2). با توجه به شیوع روزافزون سرطان کولون در سطح جهانی، مطالعات متعددی به منظور شناسایی عوامل مستعد کننده ابتلا به این بیماری انجام شده (3) همچنین مطالعات متعددی در زمینه شناسایی عوامل ژنتیکی موثر بر بروز این بیماری انجام یافته است. به دلیل بالا بودن میزان مرگ­های مرتبط با سرطان و اثرات جانبی مهم شیمی درمانی و پرتودرمانی، بسیاری از بیماران سرطانی به دنبال روش­های جایگزین و یا مکمل برای درمان می­باشند (4). به همین دلیل، اخیرا محققان برای مقابله با سرطان در جستجوی روش­های درمانی هستند که با یافته­های جدید در بیولوژی سلولی سازگار و فاقد سمیت باشد (5). تلاشهای فراوانی برای شناسایی مواد جدید باخاصیت قوی ضد سرطانی با منشا طبیعی در حال انجام است. ناتوانی بیمار سرطانی در پاسخ به یک درمان ویژه و یا مقاومت دارویی می­تواند ناشی از فاکتورهای میزبانی و تغییرات ژنتیکی یا اپی­ژنتیکی در سلولهای سرطانی باشد.
گیاهان از زمان­های بسیار قدیم برای درمان بیماری­های مختلف انسان­ها استفاده می­شده­اند اما جستجوی عوامل ضد سرطان از منابع گیاهی به صورت جدی در دهه­ی  1950آغاز شد. طی این تحقیقات ثابت شده است که اثرات مهار شیمیایی سرطان به وسیله­ی ترکیبات شیمیایی گیاهی القا می­شود (6). اکثر این ترکیبات زیستی فعال خواص شیمی درمانی خود را از طریق مکانیسم­های مختلف از جمله تغییر متابولیسم سرطان، القای سیستم­های ترمیم DNA، فعال سازی سیستم ایمنی بدن و سرکوب پیشرفت چرخه سلولی/ القای آپوپتوز به نمایش می­گذارند. جنس اسکوتلاریا از تیره نعناع، شامل حدود 300 گونه از گیاهان یکساله، ریزومی و چندساله می­باشند که در سرتاسر جهان به استثنای آفریقای جنوبی رشد می­کنند. از این جنس در ایران 20 گونه و دو هیبرید رشد می­کنند که از بین آن­ها 10 گونه و دو هیبرید بومی ایران می­باشند. یکی از گونه­های این جنس گیاه اسکوتلاریا بایکالنسیس می­باشد که به عنوان منبعی از فلاونوئیدها در طب سنتی چین استفاده می­شود. به طور سنتی، ریشه­های خشک شده این گیاه در طب گیاهی چینی برای درمان طیف وسیعی از بیماری از جمله هپاتیت ویروسی، بیماری­های التهابی، عفونت­های باکتریایی و انواع تومورها استفاده می­شودScutellaria bornmuelleri از گونه­های ایرانی جنس اسکوتلاریا می­باشد. اگرچه گزارش­های گسترده­ای در مورد اثرات سیتوتوکسیک و ضد توموری برخی از گونه­های این جنس وجود دارد، اما هنوز تحقیقات ضد سرطانی روی این گونه­ به انجام نرسیده است. بنابراین در این مطالعه تلاش خواهد شد که خواص سیتوتوکسیک فلاونوئید بایکالئین موجود در این گیاه و عصاره ریشه آن به طور جداگانه بر تکثیر رده های سلولی سرطان کولون SW480 و HTC-116 و رده سلولی نرمال HEK-293 به عنوان سلول­های غیر بدخیم)  بررسی شود. همچنین تست همولیز به منظور بررسی میزان تخریب گلبول های قرمز انجام خواهد شد.

صفحه 1 از 1     

Health and Biomedical Information System
Persian site map - English site map - Created in 0.27 seconds with 36 queries by YEKTAWEB 4331