[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره سامانه::
معرفی::
ثبت نام::
راهنما::
آیین نامه ها::
فرم ها::
فرآیندها::
طرح های تحقیقاتی خاتمه یافته::
تماس با ما::
::
:: جستجو در طرح‌های منتشر شده ::
5 نتیجه برای رستمی زاده

مجری کبری رستمی زاده، مجری ملیحه پارسا،
سال 1399، شماره 0 - ( بهار 1399 )
چکیده

کورکومین با وجود اثر درمانی مطلوب خود دارای عوارض جانبی زیادی می باشد که این موارد استفاده از این دارو را با محدودیت زیادی همراه کرده است. در این پروژه  تلاش می شود با استفاده نانوذرات مغناطیسی Fe3O4 این دارو را بصورت هدفمند  به محل هدف برسانیم. ازطرف دیگر برای کاهش عوارض جانبی این دارو بجای استفاده از دارو، کونژوگه های  کورکومین  با پلی اتیلن گلیکول سنتز می شود و کونژوگه های حاصل بعنوان پوشش بر سطح نانوذرات مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در روشی دیگر کورکومین با نانوذرات مغناطیسی فعال شده با سیتریک اسید کونژوگه شده و پلی اتیلن گلیکول خود بعنوان پوشش بر روی سطح نانوذرات مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه کونژوگه شدن شیمیایی دارو با پلیمر انتظار می رود رهش کنترل شده و در عین حال pH حساسی در رهش دارو از این حامل را شاهد باشیم. در نهایت برای بررسی تاثیر پلیمر سمیت آنها بروش MTT  مورد بررسی قرار خواهد گرفت.  
مجری مهرداد حمیدی، مجری کبری رستمی زاده، همکار زهرا کرمی، همکار سمیه صدیقیان، همکار حجت حسینی،
سال 1399، شماره 0 - ( بهار 1399 )
چکیده

ویژگی‌ها و پیچیدگی‌های خاص مرتبط با سیستم اعصاب مرکزی سبب شده است که با وجود پیشرفت‌های فراوان در عرضه و توسعه ‏سامانه‌های دارورسانی به این سیستم، هنوز شاهد عدم درمان مناسب بسیاری از بیماری‌های مغز و اعصاب در جهان باشیم. مغز به عنوان ‏مهمترین ارگان حیاتی بدن از سیستم‌های حفاظتی بسیار پیشرفته‌ای برخوردار است. از خارج، جمجمه و از داخل، دو سد فیزیولو‍ژیکی خونی-‏مغزی و خونی- مایع مغزی نخاعی این نقش حفاظتی را به عهده دارند. این دو سد فیزیولوژیک، سیستم عصبی مرکزی را از محیط اطراف ‏جدا می‌سازند و ورود و خروج ترکیبات مختلف از جمله داروها به مغز را محدود می‌کنند. اتصالات محکم (tight junctions) که سلول‏های پوششی را به هم متصل نموده و انتشار غیر فعال (passive diffusion) به مغز را محدود به ترکیبات ریز چربی‏دوست با وزن مولکولی بین 400 تا 500 دالتون و Log P بین 1 تا 3 کرده است. برای دسترسی داروها به بافت مغز می‏توان از تزریقات داخل نخاعی استفاده کرد که البته محدود به نواحی خاصی از مغز است و روشی تهاجمی محسوب می‏شود. روش‏های غیر تهاجمی دسترسی به مغز بهترین راه دارورسانی به آن هستند. در این میان نانوداروها برای انتقال داروهایی که نفوذ کمی به سلول‏های مغزی دارند استفاده می‏شوند. با توجه به اندازه‏ی کوچک این ذرات، آنها آزادانه در عروق خونی حرکت می‏کنند و به بافت مغزی وارد می‏شوند. هدف این پروژه رسانش موثر ناپروکسن به مغز توسط میسل های پلیمری مغناطیسی است.
مجری مهرداد حمیدی، مجری محمد مصلحی، مجری کبری رستمی زاده،
سال 1399، شماره 0 - ( تابستان 1399 )
چکیده

گسترش روز افزون سامانه های نوین دارو رسانی در داروسازی، دریچه ای نو به درمان های بهتر را باز کرده اند. در این میان، نانو ذرات جایگاه ویژه ای را دارا می باشند و می توانند در برخی موارد مشکلات درمان از جمله اثر بخشی و یا عوارض دارو را بهبود بخشند.
نانو ذرات در داروسازی بیشتر برای دارو رسانی هدفمند ار نظر مکان اثر دارو (target therapy) و یا زمان آزاد سازی دارو (control release) به کار می روند. در این طرح نانو ذراتی طراحی، ساخته و بهینه یابی خواهند شد که می توانند دارو را به صورت کنترل شده ای آزاد نمایند.
در بسیاری از دارو ها و پیرو آن بسیاری از درمان ها یکی از عوامل محدود کننده برای درمان، دوره های تجویز دارو یا همان interval های داروی است که باعث کاهش همکاری بیماران با گروه درمانی می شود. با استفاده از روش آزادسازی هدفمند دارو در این روش های نوین دارورسانی می توان این مشکل را کاهش داده و یا کمتر نمود.
برخی از داروها دارای یک الگوی فارماکوکینتیکی خاص می باشند که در برای یک درمان مطلوب مناسب نمی باشند. در روش آزادسازی هدفمند دارو از Nanocarrier ها، الگوی فارماکوکینتیکی دارو دست کاری شده و می تواند کارایی دارو را در درمان بهبود بخشد.
مجری مینا حبیبی زاده، مجری کبری رستمی زاده، همکار حنانه منیری نسب،
سال 1399، شماره 0 - ( تابستان 1399 )
چکیده

آنتی اکسیدان‌ها مواد شیمیایی هستند که از فعالیت رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند. رادیکال های آزاد بسیار واکنش پذیرند و پتانسیل بالایی در آسیب رساندن به سلول و ایجاد سرطان دارند. کورکومین یکی از آنتی اکسیدان بسیار قوی با منشا گیاهی می باشد و موجب مهار سنتز رادیکال های آزاد و غیر فعال کردن و پاکسازی آن‌ها می گردد. کورکومین علاوه بر اثر ضد پیری، پتانسیل ضد سرطان در برابر انواع مختلفی از سرطان‌ها از جمله لوسمی، لیمفوما، سرطان‌های گوارشی،ادراری، تناسلی، سینه، رحم، ملانوما و تومورهای مغزی را دارا می‌باشد. اثرات ضد سرطانی کورکومین از این نظر با اهمیت است که مصرف این ماده با دوز بالا از تکثیر سلول‌های سرطانی پیشگیری می‌کند امابه سلول‌های سالم آسیبی وارد نمی‌کند. مکانیسم‌هایی که کورکومین به واسطه‌ی آن‌ها موجب مهار ایجاد تومور می‌شود شامل ترکیبی از خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد رگ‌زایی، ضد متاستازی، مهار سیکل سلولی و پروآپوپتیک است.
کورکومین به علت پایین بودن انحلال در محیط بدن، جذب پایینی دارد از این رو در این طرح سعی بر آن شده است با ساخت نانو حامل‌های پلیمری کورکومین دار شده انحلال و فراهمی زیستی آن را افزایش داد.
با توجه به مطالب بیان شده، یکی از خواص بارز کورکومین ویژگی آنتی اکسیدانی آن می‌باشد که در مکانیسم‌های مهار ایجاد تومور نیز دخیل است. در این طرح به بررسی خواص آنتی اکسیدانی کورکومین، نانوذرات پلیمری PEG-PCL و نانوذرات پلیمری PEG-PCL  حاوی کورکومین با روش DPPH و مقایسه‌ی آن‌ها با یکدیگر پرداخته خواهد شد.
 
مجری کبری رستمی زاده، مجری نرگس فروزیده،
سال 1399، شماره 0 - ( تابستان 1399 )
چکیده

بینایی بعنوان مهمترین حس بدن بوده و قرنیه یکی از مهتمرین اجزای این حس بشمار می اید. حداقل ده میلیون نفر در دنیا با نابینایی مرتبط با قرنیه رنج می برند. هر چند امروزه درمان اصلی این بیماری، پیوند قرنیه می باشد ولی عواملی مثل افزایش بیماری های میکروبی (ایدز)، افزایش میانگین سن انسانها و افزایش جراحی های اصلاح عیوب انکساری چشم، باعث شده است در سالهای اخیر مشکل کمبود بافت اهدایی بحرانی تر گردد.. برای حل این مشکل مهندسی بافت بعنوان یکی از روزنه های امید، برای درمان بیماران دچار نقص عضو، برای جایگزینی پیوند مطرح شده است  که بنظر می رسد در صورت موفقیت هم سلامتی و عضو از دست رفته و نیز هزینه های بالای جراحی پیوند را کاهش دهد. از آنجا که مهندسی بافت روشی خوش آینده به حساب می آید، می توان از همراهی بیومتریال  بعنوان بخش ایجادگر محیط بین سلولی و سلول های خود فرد با سایر مواد محلول و بهبود دهنده شرایط ترمیم عضو ناکار آمد یا از دست رفته را به فرد بازکرادند تا هزینه های تحمیلی به جامعه و زندگی عادی و سالم به فرد برگردانده شود.

صفحه 1 از 1     

Health and Biomedical Information System
Persian site map - English site map - Created in 0.18 seconds with 35 queries by YEKTAWEB 4263