[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره سامانه::
معرفی::
ثبت نام::
راهنما::
آیین نامه ها::
فرم ها::
فرآیندها::
طرح های تحقیقاتی خاتمه یافته::
تماس با ما::
::
:: جستجو در طرح‌های منتشر شده ::
3 نتیجه برای کرمی

مجری مهرداد حمیدی، مجری کبری رستمی زاده، همکار زهرا کرمی، همکار سمیه صدیقیان، همکار حجت حسینی،
سال 1399، شماره 0 - ( بهار 1399 )
چکیده

ویژگی‌ها و پیچیدگی‌های خاص مرتبط با سیستم اعصاب مرکزی سبب شده است که با وجود پیشرفت‌های فراوان در عرضه و توسعه ‏سامانه‌های دارورسانی به این سیستم، هنوز شاهد عدم درمان مناسب بسیاری از بیماری‌های مغز و اعصاب در جهان باشیم. مغز به عنوان ‏مهمترین ارگان حیاتی بدن از سیستم‌های حفاظتی بسیار پیشرفته‌ای برخوردار است. از خارج، جمجمه و از داخل، دو سد فیزیولو‍ژیکی خونی-‏مغزی و خونی- مایع مغزی نخاعی این نقش حفاظتی را به عهده دارند. این دو سد فیزیولوژیک، سیستم عصبی مرکزی را از محیط اطراف ‏جدا می‌سازند و ورود و خروج ترکیبات مختلف از جمله داروها به مغز را محدود می‌کنند. اتصالات محکم (tight junctions) که سلول‏های پوششی را به هم متصل نموده و انتشار غیر فعال (passive diffusion) به مغز را محدود به ترکیبات ریز چربی‏دوست با وزن مولکولی بین 400 تا 500 دالتون و Log P بین 1 تا 3 کرده است. برای دسترسی داروها به بافت مغز می‏توان از تزریقات داخل نخاعی استفاده کرد که البته محدود به نواحی خاصی از مغز است و روشی تهاجمی محسوب می‏شود. روش‏های غیر تهاجمی دسترسی به مغز بهترین راه دارورسانی به آن هستند. در این میان نانوداروها برای انتقال داروهایی که نفوذ کمی به سلول‏های مغزی دارند استفاده می‏شوند. با توجه به اندازه‏ی کوچک این ذرات، آنها آزادانه در عروق خونی حرکت می‏کنند و به بافت مغزی وارد می‏شوند. هدف این پروژه رسانش موثر ناپروکسن به مغز توسط میسل های پلیمری مغناطیسی است.
مجری ژاله کریمی مقدم، همکار حمیدرضا فلاح ابدی، همکار فرزانه کرمی تنها، همکار مقتدا شعوری، همکار علیرضا زراعتچی،
سال 1399، شماره 0 - ( تابستان 1399 )
چکیده

 پیشرفت های چشم گیر در زمینه درمانهای دارویی سرطان در سالهای اخیر باعث بهبود پیش آگهی در این بیماران و همچنین کاهش میزان مرگ و میر شده است. رژیم های مختلف شیمی درمانی در مورد بیماران مبتلا به تومورهای توپر(Solid Tumor) به کار گرفته می شود. شیمی درمانی با5-FU  به طور گسترده برای درمان بسیاری از این تومورها استفاده میشود.اما این رژیم های دارویی شیمی درمانی می توانند در طولانی مدت به دلیل بیماریهای قلبی و عروقی میزان بقاء را کاهش دهند وعوارض مختلف قلبی و عروقی به همراه داشته باشند. اثرات کاردیوتوکسیک این رژیم ها اغلب به صورت سندرمهای ایسکمیک قلبی (آنژین صدری تا یک انفارکتوس میوکارد حاد) میباشد. در مورد میزان بروز کاردیو توکسیسیتی متعاقب شیمی درمانی مبتنی بر 5-Fu ارقام مختلفی از 35-0 درصد  ذکر شده است. بنابراین میزان بروز دقیقی در این رابطه وجود ندارد.           از  طرف دیگردراستاندارد کنونی جهت ارزیابی عملکرد قلبی در این بیماران از اکوکاردیوگرافی قفسه سینه و یا آنژیوگرافی رادیو نوکلئید multi-gated استفاده می شود.در این حالت کاردیو توکسیستی زمانی مشخص می شود که در عملکرد قلبی اختلال به وجود آمده است ،که این امر می تواند در ادامه درمان باعث ایجاد نگرانی و هزینه های افزوده گردد.در نتیجه در این روش پیش گیری صورت نگرفته است.
 در بسیاری از مطالعات که در کودکان و بزرگسالان انجام گرفته است نشان داده است که افزایش مختصر در میزان تروپونین ها می تواند پیش قراول اختلال عملکرد قلبی باشد. تروپونین ها احتمالا بهترین مارکر جهت ارزیابی آسیب های قلبی ناشی از شیمی درمانی می باشند.
با توجه به مطالب فوق مارکرهایی نظیر تروپونین ها می توانند در ادامه روند شیمی درمانی کمک کننده باشند.بنابراین بر آن شدیم تا به بررسی میزان بروز  کاردیو توکسیسیتی در بیماران تحت درمان با رژیم های شیمی درمانی حاوی5-Fu با استفاده از بیو مارکر تروپونین I بپردازیم تا با درک بهتر ، پیش از وقوع ازاختلال عملکرد  قلبی و تبعات آن جلوگیری شود.

مجری حامد رضایی جم، مجری هادی مرادی، همکار مسعود نجفی، همکار حسین چهره، همکار پریسا کرمی، همکار فرانک سقطچی،
سال 1399، شماره 0 - ( پاییز 1399 )
چکیده

بررسی میزان توجیه پذیری آزمون های سی تی اسکن مغز درخواست شده توسط بخش اورژانس حوادث بیمارستان آیت الله موسوی زنجان
 

صفحه 1 از 1     

Health and Biomedical Information System
Persian site map - English site map - Created in 0.18 seconds with 33 queries by YEKTAWEB 4263